Poslanci odmítli výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu

Výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu zatím platit nebude. Poslanecká sněmovna nejtěsnější většinou zamítla v prvním čtení příslušnou novelu trestního zákona, kterou jí předložil Senát. Poslanci o zamítnutí rozhodli až v opakovaném hlasování. Pro bylo 68 ze 135 přítomných zákonodárců. Pro zamítnutí hlasovali podle očekávání všichni komunisté a většina sociálních demokratů, zástupci ostatních stran byli proti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Senátor Jaromír Štětina ze senátorského Klubu otevřené demokracie chtěl prosadit změnu trestního zákona, ve kterém mělo být přímo napsáno, že propagace nacismu a komunismu je trestná. To by mimo jiné znamenalo, že KSČM by se musela přejmenovat.

"Já předpokládám, že by tomu tak bylo, že by komunistická strana musela změnit název, protože každá cedulka na okresním výboru KSČM, kde by byl název komunistická, by byla propagace, což by bylo trestné."

Štětina byl ovšem k šancím svého návrhu skeptický a předpokládal, že Sněmovna ho před volbami neschválí. V to naopak doufal místopředseda KSČM Jiří Dolejš. K návrhu na zákaz propagace nacismu a komunismu řekl: "Taxativní vyjmenovávání ideologií a jejich zakazování v zákoně je nesmysl. Já si myslím, že v obecné rovině to zdaleka postačuje, protože jde o to, vždy v konkrétním případě dokazovat, že někdo chce potlačovat práva jiných a chovat se nedemokraticky."

Rozhodnutí Sněmovny předcházela živá debata - proti přijetí novely bojovali hlavně komunisté. Podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa je návrh populistický: "Já si myslím, že to je diskuse trochu zbytečná, hloupá. Na té diskusi mi vadila neúcta k rozhodnutí Ústavního soudu, který vlastně stejnou věc řešil v roce 1992."

Už dříve návrh na zákaz propagace komunismu označil premiér Jiří Paroubek za "politicky stupidní". Podle něho by vedl jen k větší semknutosti komunistických voličů.

Naopak například Alena Páralová z ODS připomněla, že v Československu bylo jen do roku 1968 z politických důvodů pronásledováno a odsouzeno 451.000 občanů. V období let 1948 až 1967 bylo popraveno, zavražděno, zastřeleno na útěku, umláceno při výsleších a "zemřelo při výkonu trestu" 15.726 mužů a žen, uvedla.

"Komunistické hnutí se prostě nezměnilo. Do toho programu si můžete napsat, co chcete. Pokud na základě toho programu se dostanete k moci, začnete se chovat zase jako komunisté," adresoval od řečnického pulltu svá slova předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Jak už dříve naznačili autoři novely, v případě změněného rozložení sil po červnových volbách do sněmovny by návrh předložili znovu.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme