Poslanci ODS by nepodpořili vydání Petra Nečase k trestnímu stíhání

Poslanci ODS by případnou žádost policie o vydání bývalého předsedy strany a premiéra Petra Nečase v souvislosti s kauzou údajného uplácení tří exposlanců ODS nepodpořili. Ostatní strany zatím nevědí, jak by se zachovaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas oznamuje po jednání grémia ODS svou rezignaci

Premiér Petr Nečas oznamuje po jednání grémia ODS svou rezignaci | Zdroj: ČTK

Za svého bývalého předsedu, poslance Petra Nečase se ODS postavila. Trestného činu se podle ní nedopustil, šlo o legitimní nástroj politické moci.

„Toto není korupční jednání a takovým způsobem bych se samozřejmě já sám i všichni moji kolegové posléze chovali ve sněmovně,“ řekl předseda poslanců ODS Marek Benda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu mluvili na Radiožurnálu Jiří Pospíšil, místopředseda poslanecké sněmovny za ODS a advokát Václav Láska

Opozice je zatím opatrná. Podle šéfa poslanců ČSSD Jeronýma Tejce je celá věc "na hraně" a strana se bude případnou žádostí zabývat, až když do sněmovny opravdu dorazí:

„Je potřeba počkat na to, zda policie má takovéto argumenty, a pokud je má, zda pošle takovou žádost do Poslanecké sněmovny.“

Ani KSČM, TOP 09 a strana LIDEM zatím jasný názor nemají. Chtějí počkat na to, zda žádost skutečně přijde a rozhodnout se až podle jejího obsahu.

Odstupující premiér Petr Nečas jakoukoli kriminalizaci případu odmítá: „K žádnému úplatku nedošlo. Je to bizarní právní konstrukce, která likviduje politiku v České republice. Běžné vyvažování vnitrostranických zájmů, pokus o nalezení kompromisního řešení v rámci vnitrostranické, vnitrokoaliční situace je tady kriminalizováno. Dochází ke kriminalizaci sice někomu nevonících politických postupů, ale kdyby toto měl být kriminální čin, je to na zavření celé politické reprezentace.“

Nečas podle policie slíbil a zajistil poskytnutí úplatku trojici 'rebelů'. Může být veden mezi podezřelými

Číst článek

„Odborná veřejnost, právníci, se staví dosti rezervovaně k tomu, zda je-li někomu nabídnuta ‚trafika‘, že se jedná o trestný čin. Odkázal bych na některé názory ústavního právníka docenta Kysely, které lze najít na internetu. Ten říká, že z určitého jednání nám může být lidsky špatně, nemusí být zcela morální, ale to neznamená, že je to trestný čin,“ říká Jiří Pospíšil, místopředseda poslanecké sněmovny za ODS a dodává:

„Debata, kterou ODS povede, bude dána tím, nakolik to jednání má trestněprávní charakter. Upozorňuji, že to, co někdo může odsoudit jako nemorální, znamená automaticky trestněprávní. Prosím rozlišujme to.“

ODS se zatím na Nečasovu nástupci nedohodla, TOP 09 chce mít při výběru poslední slovo

Číst článek

S Pospíšilem ale rozhodně nesouhlasí advokát Václav Láska: „Málokdy se vidí tak jasný trestný čin úplatkářství, jako je tento. Politici, zvláště z koalice, schválně říkají pouze půlku tohoto příběhu. Oni říkají, že není trestné přidělovat trafiky. Ale už neříkají tu druhou půlku, že je trestné přidělovat trafiky výměnou za něco jiného. V daném případě výměnou za porušení ústavního slibu poslance, výměnou za vzdání se poslaneckého mandátu.“

„Poslanec slibuje, že bude se svým mandátem nakládat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí a v zájmu všeho lidu. Tito tři poslanci s mandátem nakládali v zájmu svém vlastním. Za příslib osobní výhody složili mandát. Nevidím jasnější trestný čin přijetí úplatku, než je jednání těchto tří poslanců,“ vysvětluje Láska a podotýká:

„Je důležité politikům vysvětlit, kde je hranice trestné činnosti, protože oni sami to nechápou a nejsou-li schopni si odpovědět, musí jim odpovědět orgány činné v trestním řízení.“

Jana Čermáková, Martin Křížek, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme