Poslanci ODS hledají dohodu u daňového balíku, závisí na něm osud vlády

ODS by dnes měla koaličním partnerům představit návrh změn ve vládním daňovém balíčku, které požadují její rebelující poslanci. Jim vadí především zvýšení obou sazeb DPH. Vyšší daň by chtěli vyměnit za úspory. Jasněji by mělo být po dopoledním jednání poslaneckého klubu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny

Poslanci ODS Marek Šnajdr, Petr Tluchoř a Ivan Fuksa na zasedání sněmovny | Zdroj: ČTK

Daňovou úpravu kritizuje skupina poslanců ODS. Vedení poslaneckého klubu s nimi proto bude znovu jednat.

Část poslanců ODS odmítá poslušnost, protože se v programu jejich strany o zvyšování daní nic nepíše.

„Pokládám za nezbytné, aby ten balíček byl sjednocen s programovým prohlášením vlády a ideálně i s programovými prioritami občanských demokratů, kde se o zvyšování přímých daní, tedy zvyšování daně z příjmu zavedením druhé sazby, takzvané solidární přirážky, nic nehovoří,“ říká poslanec Boris Šťastný, podle něhož stále existuje vůle k dohodě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postoj odpůrců daňových změn vysvětloval na Rádiu Česko poslanec ODS Boris Šťastný

K jednání jsou tak tři varianty daňových změn: první počítá se zvýšením sazeb DPH ze 14 na 15 a z 20 na 21 procent, druhá pouze s růstem snížené a zachováním dvacetiprocentní sazby a třetí je návrh nezvyšovat DPH vůbec.

Šestice poslanců ODS nesouhlasí kromě zvýšení DPH také se změnou paušálů pro živnostníky nebo omezením slev na dani pro pracující důchodce.

Podle jednoho z nespokojených poslanců ODS Marka Šnajdra by vláda neměla zvyšovat daně a peníze najít na výdajové straně rozpočtu.

„Už jsme se posunuli správným směrem. Najednou už je na stole zvyšování jenom jedné sazby, tedy té snížené. A už jsme 8 miliard v rozpočtu našli na pokrytí výpadku, pokud by se nezvyšovala základní sazba. To znamená sazba zvýšená,“ přidává další z odpůrců, poslanec ODS Radim Fiala, podle kterého zvyšování daní brzdí růst spotřeby a to má vliv na zpomalení ekonomiky.

ČSSD chce vyměnit podporu rozpočtu za předčasné volby

Číst článek

Pokud by se protestující poslanci rozhodli nepodpořit daňový balík, jak naznačil například Petr Tluchoř, koalice by tak neměla dostatečnou podporu a nemusela by ustát hlasování o důvěře, které s prosazením změny daní spojila.

Vlastní kompromisní návrh už představil svým spolustraníkům i premiér a předseda ODS Petr Nečas. Podle toho by se měla o jedno procento zvednout jen nižší sazba DPH, vyšší by zůstala na současných 20%. To je ale podle rebelů málo.

Jestli se poslanci ODS shodnou na podpoře daňového balíku, by mohlo být jasné už dopoledne.

Ranní jednání pracovní skupiny trvalo jen půl hodiny, zástupci rebelů ale schůzku nijak nekomentovali. Řekli pouze, že se vyjádří až po zasedání poslaneckého klubu.

Každopádně se ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 domnívá, že státní rozpočet a vládou navržené daňové změny by měli poslanci projednat odděleně. ČSSD navrhuje podporu rozpočtu výměnou za předčasné volby.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme