Poslanci ODS podpořili Hegera. Další ústupky lékařům odmítají

Poslanci ODS podpořili postup ministerstva zdravotnictví a koalice při vyjednávání s odboráři. Ti dnes znovu odmítli nabídku Leoše Hegera, který přišel s variantou, že na platy lékařů půjdou tři čtvrtiny ze slibovaných dvou miliard. Zbytek pak na platy ostatních zdravotnických pracovníků.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Šťastný - kandidát ODS do komunálních voleb v Praze

Boris Šťastný - kandidát ODS do komunálních voleb v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Lékařský odborový klub spolu s Českou lékařskou komorou trvají na tom, aby celé dvě miliardy šly jen na platy doktorů. Varianta navrhovaná ministrem Hegerem je podle poslance ODS Marka Šnajdra maximální kompromis. Další ústupky odmítá.

„Požadujeme, aby uvolněné finanční prostředky byly využity na platy všech zdravotnických profesí v lůžkových zařízení. Tedy nejen na platy lékařů, ale i sester a dalších nelékařských profesí. Odmítáme další ultimativní požadavky odborářů. Zásadně nesouhlasíme s tím, aby ministerstvo zdravotnictví a vlády garantovaly všem lékařům návrat na původní pozice,“ prohlásil Šnajdr.

Podle poslanců ODS lékaři zvolili hromadné výpovědi jako nátlakový prostředek dobrovolně a o jejich návratu může nyní rozhodnout jen vedení daných nemocnic. Zdravotnický expert ODS Boris Šťastný pak dokonce navrhuje úplně zrušit platové tarify ve zdravotnictví.

Lékaři: Problémy to neřeší

„Vyzýváme vládu ke zrušení nespravedlivého a demotivujícího tarifního a tabulkového odměňování zdravotníků. O výši platu musí rozhodovat management nemocnic na základě výkonu a schopností konkrétního zdravotníka. Bude tak možné docílit spravedlivějšího a pružnějšího odměňování všech zdravotnických pracovníků,“ zdůraznil Šťastný.

S návrhem ministra zdravotnictví Leoše Hegera, aby se nabízené dvě miliardy korun rozdělily mezi lékaře a další nemocniční personál nesouhlasí už ani lékařské odbory. Jeden z lékařů, který se připojil k výzvě Děkujeme, odcházíme, Jaroslav Kolář z příbramské nemocnice lékařské odbory podporuje a s kritikou ministra Hegera jde ještě dál.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger během vyostřené schůzky se zástupci lékařských odborů | Foto: Filip Jandourek

„Ty dvě miliardy jsou ty, které sebraly úhradové vyhlášce. Vracíme se do roku 2009, kdy špitály dostanou stejné peníze. Mezitím medicína pokročila, problémy zůstávají. Myslím si, že by to vyřešil násobek průměrného platu pro začínajícího, středního a vyššího lékaře,“ řekl Kolář.

ČSSD nabádá k jednání

Úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pak vyzval ministra i zástupce protestujících lékařů, aby se co nejdříve vrátili k jednacímu stolu. Vláda podle Sobotky promeškala mnoho času a v tuto chvíli je nutné hledat řešení v těch variantách, které jsou momentálně na stole.

„My jsme přesvědčeni o tom, že odpovědným za nalezení řešení je vláda. Odpovědné jsou zdravotní pojišťovny, odpovědný je ministr zdravotnictví a v rámci své ústavní a zákonné odpovědnosti by měli intenzivně jednat. Není možné si dovolit jakékoli trucování, není možné si dovolit jakákoli ultimáta, jakékoli záminky, které by vedly k tomu, že dohoda nebude nalezena,“ uzavřel Sobotka.

Jan Herget, Pavel Pavlas, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme