Poslanci ODS přijali dohodu o vládě, části straníků se ale nelíbí

Poslanci ODS podpořili dohodu o složení koaličního kabinetu. Následovali tak nejužší vedení strany, které stav vyjednávání o budoucí vládě podpořilo dnes ráno. Přesto se dohoda některým občanským demokratům nelíbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas (ODS) | Foto: Tomáš Adamec

Rozhodnutí klubu bylo téměř jednomyslné, pouze jeden z poslanců ho nepodpořil, uvedl předseda klubu Petr Tluchoř:

“Poslanecký klub ODS přijal jednoznačně usnesení, které podporuje všechny dosavadní kroky vyjednávacího týmu. Podporuje průběžné výsledky tohoto vyjednávání, samozřejmě podporuje Petra Nečase jako premiéra a sestavu, kterou Petr Nečas navrhl.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky vyjednávání o vládě z pohledu ODS zhodnotil ve Stalo se dnes místopředseda strany Jiří Pospíšil

Podobu vlády na úterním nočním jednání dohodl premiér Petr Nečas s TOP 09 a Věcmi veřejnými. Už ve středu se ale v ODS ozvaly hlasy, podle nichž občanští demokraté ustoupili při rozdělování rezortů menším koaličním partnerům.

Kritizují především, že všechna reformní ministerstva, tedy financí, zdravotnictví i práce a sociálních věcí, připadnou TOP 09 a také se jim nelíbí Radek John v čele resortu vnitra. O tato křesla vedli politici nejtvrdší boj.

Zklamání nad výsledkem vyjádřili zástupce pražské organizace strany Rudolf Blažek nebo bývalý místopředseda ODS Petr Bendl. Nečas se ale brání, že víc prosadit nešlo, a ODS by si prý měla uvědomit, že nevyhrála volby.

Místopředseda ODS Jiří Pospíšil, jednoho z pravděpodobných členů kabinetu, prý výhrady vysoce postavených představitelů strany k dohodě zaznamenal pouze jako spekulace v médiích.

“Když dnes probíhalo grémium, kde bylo zastoupeno celé vedení strany, tak toto těleso jednomyslně podpořilo návrh, který vyjednal tým Petra Nečase. Všichni jsme se shodli na tom, že vyjednané pozice jsou realistické a odráží současnou pozici ODS,“ podotkl Pospíšil.

Pochyby zaznívají i z regionů

Dojednané výsledky berou i zástupci většiny regionálních organizací ve výkonné radě. Šéf jihočeské ODS Martin Kuba předpokládá, že strana vyjednala maximum, co se ministerských postů týká.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vyjednala ODS při dohadování o vládě maximum možného? V Ozvěnách dne jsme se ptali zástupců regionálních organizací strany Martina Kuby a Ivana Adamce

“Je důležité, aby ODS dokázala být nositelem reformních kroků, které vláda bude realizovat, a bude je ve vládě naplňovat. Teď záleží na vedení ODS, na lidech, kteří ji budou zastupovat ve vládě, aby tohle dokázali,“ zdůraznil Kuba.

Předseda regionálního sdružení Královehradeckého kraje Ivan Adamec Radiožurnálu řekl, že první výstup z koaličních jednání o obsazení vlády vnímal jako zklamání, bude však ještě chtít detailnější od vedení ODS detailnější informace.

„Velmi těžce se mi vysvětluje tento stav našim voličům a členské základně. Mají pocit, že boj byl velmi krátký a že jsme se mohli pokoušet bojovat dál. Nicméně nejsem ten, který by byl ve vyjednávacím týmu, pan předseda Nečas se mnou nehovořil, takže neznám podrobnosti,“ uvedl Adamec.

ODS podle něj měla získat zejména ministerstvo vnitra. „To není jen policie a boj s korupcí. Je to celá veřejná správa, která se dotýká každodenního života obcí. Nejsem si tak jist, že obsazení tohoto ministerstva je to, co bych si já osobně představoval,“ poznamenal šéf královéhradecké ODS.

Veronika Malá, Martin Hromádka, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme