Poslanci ODS se budou ptát Stanislava Grosse na financování jeho bytu

Předseda vlády Stanislav Gross bude ve čtvrtek na půdě sněmovny čelit otázkám financování svého bytu. Kauzu původu peněz na koupi luxusního bytu v Praze chce znovu otevřít Občanská demokratická strana, která je rozhodnuta plně využít svého práva ústně interpelovat premiéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Nečas, I. Langer, M. Němcová a V. Tlustý | Foto: Michal Kamaryt

Dotazy chtějí poslanci nejsilnější opoziční strany zasypávat Stanislava Grosse celých 45 minut. Místopředseda ODS a stínový ministr vnitra Ivan Langer očekává, že premiér konečně celý případ srozumitelně vysvětlí: "Nevím, jestli mám čekat něco převratného. Já očekávám jasné a jednou provždy nezpochybnitelné vystoupení premiéra a jeho popis skutků tak, jak se odehrály!"

Místopředseda ODS Petr Nečas vysvětlil proč je téma bytu Grossových pro jeho stranu tak žhavé: "My samozřejmě budeme požadovat objasnění celé řady nejasností, které panují kolem majetku pana premiéra a jeho nejbližších. Jedná se o milionové částky, jejichž původ je není vůbec jasný je nezřetelný a pan předseda vlády ho obhajuje velmi nevěrohodným způsobem."

Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek z ČSSD právo opozice na ústní interpelace samozřejmě uznává a v této souvislosti připomíná absenci zákona o střetu zájmů: "Tady není jasné, co může být pro každého dostačující vysvětlení. Někomu to může stačit, někdo jiný chce vidět směnky, faktury a podobně. Vzhledem k tomu, že nemáme pravidla, kdy bohužel stále nemáme zákon o střetu zájmů, tak si myslím, že každý může mít jinou představu, o tom, co vše je třeba prokázat, do jakých detailů až jít."

Případ půjčky premiéra Stanislava Grosse na byt má přitom další pokračování. Rostislav Rod, kterému Grossův strýc František Vik dluží 900 tisíc korun, údajně prodal směnku za tutéž cenu předsedovi neparlamentní strany Česká pravice Michalu Simkaničovi. Peníze ale zatím Rod nedostal - podle Simkaniče se dohodli na odložení splátek do doby, než bude mít Česká pravice dost finančních prostředků.

Simkanič Radiožurnálu řekl, proč směnku od Roda koupil: "Mým hlavním motivem bylo, poskytnout panu premiérovi dostatečný klid na to, aby celou situaci posoudil a sám odstoupil. Poté, co tvrdí, že si je vědom, že situace došla tak daleko, že nás velmi poškozuje i v zahraničí, a poté, co Poslanecká sněmovna nebyla schopna zařídit, aby se český národ konečně dozvěděl pravdu." Simkanič tvrdí, že koupenou směnku zničil. Radiožurnálu řekl, že má za to, že premiér od tohoto okamžiku na základě tzv. strýcovy směnky nikomu nic nedluží de iure.

Michal Simkanič

Někteří poslanci ODS soudí, že vhodnou reakcí na současnou situaci by bylo parlamentní hlasování o nedůvěře Grossovy vlády. Myslí si to například poslanec Marek Benda. "Já jsem toto říkal na klubu jako jednu z alternativ, protože ji pokládám za jakoby ústavně adekvátnější jednání sněmovny než zařazování nějakých mimořádných bodů." ODS ale není v názoru na tento návrh jednotná a o dalším postupu tak rozhodne zítřejší grémium strany.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme