Poslanci ODS se chtějí ptát Bublana na zásah na Letné

Někteří poslanci se odpoledne chystají na ministra vnitra Františka Bublana. Při interpelacích by jim měl vysvětlit prvomájový policejní zásah na pražské Letné. Policie tam zakročila proti lidem, kteří protestovali proti mítinku KSČM. Zadržela studenta, který měl údajně poškodit policejní vůz, a aktivistu Jana Šinágla, jenž chtěl protestovat proti komunismu během projevu šéfa strany Miroslava Grebeníčka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté zadržují demonstranta, | Zdroj: ČTK

Vysvětlení zásahu žádají hlavně poslanci ODS a KDU-ČSL. Příští týden by se případem měl zabývat sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost. Podle občanských demokratů byla policejní akce nepřiměřená. Jaké konkrétní dotazy chtějí ministru Bublanovi položit, řekl Radiožurnálu místopředseda ODS a stínový ministr vnitra Ivan Langer.

"Zda zákrok byl přiměřený, zda celá akce z pohledu Pořádkové služby nebyla podceněna, proč zasahovali policisté v civilu, proč nebyla přítomna pořádková policie, proč se policisté nelegitimovali, když o to byli žádáni. Současně s tím ale souvisí obecná otázka, zda naše policie dokáže postihovat stejně přísným metrem všechny formy extremismu, tedy toho takzvaně pravicového, ale i ten levicový."

Křesťanští demokraté v této věci ministra Bublana interpelovat nemíní. Nebývá totiž zvykem, že by poslanci vládních stran interpelovali ministry svého kabinetu. Podle místopředsedy lidovců Jana Kasala ale trvají na vysvětlení celé záležitosti a doufají, že ho dostanou právě na jednání branného výboru.

Policejní oddělení kontroly a stížností zatím zkoumá záznam, natočený při nedělním zásahu na Letné. Ministr vnitra Radiožurnálu řekl, že podle jeho informací byl zákrok oprávněný. Otázkou ale je, do jaké míry byl přiměřený.

"Já jsem si vytvořil názor, že ten zásah byl oprávněný, byl v souladu se zákonem o shromažďování, tam asi k pochybení nedošlo, a teď se vyhodnocuje jeho přiměřenost. My jsme požádali Českou televizi, aby nám poskytla videozáznamy, máme i svoje vlastní, aby se vyhodnotila ta přiměřenost. Budou to dělat kontrolní policejní orgány," dodal František Bublan.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme