Poslanci odvolali celé prezidium Pozemkového fondu

Sněmovna dnes rozhodla o odvolání místopředsedů a členů prezidia Pozemkového fondu. S tímto návrhem souhlasili koaliční i opoziční poslanci. Důvodem je fakt, že Fond umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky v okolí Prahy i na dalších místech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Ministr zemědělství Jan Mládek míní, že právě proto je nutné, aby všichni členové prezidia Pozemkového fondu byli vyměněni. Jejich případnou vinu či nevinu bude zkoumat soud. Teď je podle ministra Mládka zapotřebí, aby Pozemkový fond - i s novým obsazením - začal fungovat.

"Byly vydány některé pozemky v Praze. Byly vydány jako zemědělské pozemky a vzápětí z nich budou stavební parcely. Jejich hodnota se tak zvýšila nejméně čtyřistakrát, když budu velmi konzervativní. To samozřejmě veřejnost vnímá velmi špatně, a to už nemluvě o medializované kauze psího hřbitova, který je také bohužel součástí těchto operací," vysvětlil ministr.

Pro odvolání všech členů prezidia Pozemkového fondu hlasovali i opoziční občanští demokraté. Jak ale zároveň zdůraznil jejich poslanec Miroslav Beneš, nesdílejí názor, že zodpovědnost leží jen na prezidiu, ale především na vládě, potažmo na ministrech.

"Jestliže tři ze čtyř sociálnědemokratických ministrů si pomohli k velkým pozemkům touto metodou, tak ať neukazují na prezidium. Přesto souhlasím s tím, že je vhodné odvolat celé prezidium, když už ne jednoho z některých," dodal poslanec.

Sněmovna dnes měla původně jednat i o dozorčí radě fondu, tuto debatu ale poslanci zatím odložili.

Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme