Poslanci opět odložili hlasování o zmrazení mezd ústavních činitelů

Slib, že zmrazí platy ústavních činitelů, poslanci opět nesplnili. Ačkoli zvýšení svých mezd koncem loňského roku označili za nedopatření, hlasování o jejich zmrazení už poněkolikáté odložili a to především díky hlasům zákonodárců opozice, tedy ODS a KSČM. Je možné, že do konce roku se už zmrazení platů vůbec nestihne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Platy si poslanci zvýšili na konci loňského roku. Stalo se tak díky schválení senátního návrhu, který o rok odložil zvýšení mezd příslušníků bezpečnostních složek. Zároveň ovšem od prvního ledna zvýšil mzdy ústavních činitelů.

Poslanci to tehdy označili za chybu. Nicméně slib, že si platy opět zmrazí ani tentokrát nesplnili. Podle Marka Bendy z ODS za to ale může vláda. Nedodala materiál, který měl ukázat, jaké jsou skutečně platy ve státní správě, a proto zákon o zmrazení mezd zatím neprojednaly tři ze čtyř pověřených sněmovních výborů.

"Já prostě pokládám za absurdní, aby ministr měl menší plat než jeho podřízení. Já si myslím, že je nesmyslné je zmrazovat," vyjádřil se Benda.

Ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD vládu hájí. Doufá, že se podaří najít dohodu, aby se zmrazení platů stihlo ještě do konce letošního roku. "Mrzí mne, že to Poslanecká sněmovna hlasy ODS a komunistů opět zdržela. Takže my se budeme snažit, aby do konce roku bylo jasno a aby nedošlo v příštím roce k dalšímu zvyšování platů v této oblasti," říká ministr Sobotka.

Zvýšené platy berou ústavní činitelé už deset měsíců. Mzda poslance a senátora stoupla skoro o osm tisíc na 54 500 korun.

Milada Richterová, Lucie Husárová 1, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme