Poslanci opět odložili rozhodnutí o protikuřáckém zákonu
Ani po dvou letech dnes poslanecká sněmovna nerozhodla o takzvaném protikuřáckém zákonu. Návrh zákona, který počítal s výrazným omezením kouření na veřejnosti a prodeje alkoholu, vrátili zákonodárci do druhého čtení. V praxi to znamená, že jeho schválení se přinejmenším o několik měsíců odkládá.
Ve hře jsou například návrhy, které by kouření výrazně omezily i v restauracích, kde by mohli lidé tabáku holdovat jen v prostorách "stavebně oddělených" a řádně odvětraných. Takové požadavky se ale vůbec nelíbí hostinským, kteří se obávají, že podmínky zákona nebudou schopni splnit, a ztratí tak zákazníky.
Hlasování o této normě již dolní komora odložila několikrát a širší shoda na její podobě stále není na obzoru. Proti jsou komunisté i občanští demokraté. Podle ODS zákon například neřeší prevenci, která by spíše vedla ke snížení spotřeby tabáku a alkoholu. Ač nekuřák, považuje občanský demokrat Walter Bartoš navrhovaný zákon za nadbytečný až škodlivý.
"Může velmi zkomplikovat život podnikatelům, kteří na tom mají postavené své živobytí, takže to je jeden z hlavních důvodů proč my tohle nechceme podporovat. Chybí tam také ještě jedna věc, že takové plošné opatření vždycky vyhlašované socialistickou vládou nevede k těm výsledkům, kterých má být dosaženo," uvedl Bartoš.
Návrhu zákona dnes hrozilo i zamítnutí. Předseda legislativní rady vlády Jaroslav Bureš totiž poslancům řekl, že v aktuálním znění předloha už vůbec nepřipomíná původní návrh a jde o paskvil, který by byl jen obtížně vymahatelný.
"Ačkoliv jsem si dobře vědom neblahého osudu této předlohy, která vláčena dlouhou dobu poslaneckou sněmovnou vůbec nepřipomíná původní tvar, jsem si také velmi dobře vědom naléhavé řešení této problematiky, ale uvádět v život dobré myšlenky touto cestou není možné," prohlásil ministr.
Na návrh komunistky Kateřiny Konečné se nakonec sněmovna přiklonila k opakování druhého čtení. Bureš by podle ní mohl zdravotnímu výboru předložit do dvou měsíců představu, jak má zákon vypadat.
S odložením zákona souhlasila také ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Pokud by totiž byl přijat, hned by se k němu musela odhlasovat novela. "Příklad, že se může kouřit v zahradní restauraci, ale nesmí se kouřit na refýži, kdyby tohle bylo prohlasováno, tak je to nesmysl," míní Emmerová.
Někteří zastánci předlohy ale tvrdí, že za nechutí přijmout ji stojí hlavně tlak lobbistických skupin. Lidovecký poslanec a místopředseda zdravotního výboru Josef Janeček chce přijetí protikuřáckého zákona pojistit předložením vlastní novely.
Radiožurnálu řekl, že to chce udělat během několika dní. "Pokládám to z medicínského hlediska za věc nezpochybnitelnou. To, že není tento zákon, je nenaplnění ústavních jistot, které má náš občan v článku 31, který mu garantuje právo na ochranu jeho zdraví," argumentuje Janeček.
Tažení proti tabáku je celosvětovým trendem, státy omezují reklamu, zdražují cigarety a zakazují kouření na veřejně přístupných místech. V tuzemsku se zatím kouření ani pití alkoholu snížit nedaří. Konzumace alkoholu v roce 2003 vzrostla na nejvyšší úroveň od roku 1997. Spotřeba cigaret se předloni meziročně zvýšila o 15,8 procenta. Uvádí se, že v Česku denně zemře na následky nemocí z kouření 50 až 60 lidí.