Poslanci opět projednají novelu zákona o veřejných zakázkách

Státní rozpočet, omezení imunity zákonodárců nebo novela silničního zákona. To je jen část z několika desítek zákonů, které by měli na své prosincové schůzi projednat poslanci. Ti by dnes měli začít s novelou zákona o veřejných zakázkách, kterou jim vrátil Senát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Projednávání úsporných opatření v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Novela umožňuje přístup do soutěže o veřejné zakázky i firmám, které mají anonymní akcie. Autorky novely, Karolina Peake a Kristýna Kočí z Věcí veřejných tak chtěly zabránit arbitrážím, které hrozí po té, co tyto firmy vyřadil ze hry zákon schválený minulou sněmovnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

K novele se pro ČRo vyslovil senátor Václav Vlček

Senátorům se ale nelíbí změny, které Peake a Kočí do novely zařadily po dohodě s opozicí - tedy to, že se o veřejnou zakázku mohou ucházet jen společnosti, které předloží seznam akcionářů s alespoň desetiprocentním podílem ve společnosti a nahlásí členy svých statutárních orgánů, kteří v minulých třech letech pracovali pro zadavatele zakázky.

Tyto body by měly podle senátora Václava Vlčka z předlohy zmizet: „V podstatě doporučujeme tyto body vypustit a vrátit se k původnímu návrhu zákona tak, jak byl předložen paní poslankyní Peake v Poslanecké sněmovně.“

Podle jedné z autorek novely zákona o veřejných zakázkách Karoliny Peake, je podpora jejich původního ze strany názoru těší, ale při hlasování o senátním návrhu se budou muset držet dohody s opozicí, která si do předlohy protikorupční pojistku prosadila.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme