Poslanci podali návrh na zahájení kárného řízení s šéfem NKÚ

Poslanecká sněmovna může vypsat soutěž na kontrolora hospodaření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Kontrolní výbor sněmovny dnes ještě musel zpřesnit zadání soutěže na jeho výběr. Sněmovní kontrolní výbor totiž až dnes zpřesnil zadání výběrového řízení. Audit má objasnit chyby v hospodaření, kterých se údajně dopustil prezident úřadu František Dohnal. Audit má objasnit chyby v hospodaření, kterých se údajně dopustil prezident úřadu František Dohnal. Předseda výboru Vladimír Koníček (KSČM) dnes však potvrdil, že v úterý odpoledne podal návrh na zahájení kárného řízení s Dohnalem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Dohnal, | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

Poslanci z výboru rozhodli o vypsání soutěže na kontrolora, kterým má být auditorská firma nebo soudní znalec zapsaný v rejstříku ministerstva spravedlnosti. Nově však museli zpřesnit, že uchazečem může být ústav kvalifikovaný pro znaleckou činnost. Výbor se chce také obrátit na sněmovní legislativní odbor se žádostí o výklad článku Ústavy, který definuje imunitu poslance. Podle něj nelze zákonodárce stíhat za projevy učiněné v parlamentu a jeho orgánech. Dohnal totiž na pět členů výboru podal trestní oznámení. Poslanci ho prý lživě obvinili z porušování zákonů a chybného hospodaření. Jedno z trestních oznámení směřovalo právě na Koníčka.

Výbor už se na konci června shodl na tom, že do konce roku by měl kontrolní úřad projít auditem. Podle Koníčka, je totiž otazníků kolem hospodaření NKÚ hned několik. "Například NKÚ se přestěhoval do nových prostor a přitom tři roky platí nájem za prázdnou budovu. To je pravdu možné označit za nehospodárné nakládání s prostředky státu. Na tom nic nezmění ani postoj pana prezidenta NKÚ, že je to v pořádku. Já se domnívám, že to je příklad nehospodárného nakládaní s prostředky státu par excellence," řekl Koníček.

Co se od auditu očekává, Radiožurnálu řekl občanský demokrat Libor Ježek. "Výsledkem té kontroly bude nějaké konstatování a pokud i ty znalecké posudky řeknou, že je to v rozporu se zákonem, že to není ekonomické, hospodárné a účelné, pak si myslím, že poslanecká sněmovna bude uvažovat o nějakém způsobu případného odvolání prezidenta NKÚ," řekl poslanec Ježek.

Sám Dohnal dnes Radiožurnálu řekl, že kontrolu vítá. "Od samého začátku říkám, že NKÚ je připraven se podrobit nezávislému profesionálnímu auditu. Vítám to,protže takovýž audit může prokázat, že jsme postupovali přesně podle zákona."

Dohnal také dnes navrhl sněmovně, aby do nejvyššího orgánu úřadu, tzv. kolegia, zvolila dva současné poslance. Za kandidáty navrhl sociálního demokrata Rudolfa Kufu a občanského demokrata Karla Sehoře, oba dva jsou poslanci za Moravskoslezský kraj. Podle zákona všech 15 členů kolegia navrhuje prezident úřadu a volí je sněmovna. V patnáctičlenném kolegiu jsou volná dvě místa. V srpnu se má uvolnit další, protože jeden z jeho členů dosáhne věku 65 let. Místopředseda výboru Libor Ježek (ODS) nad aktuálním návrhem vyjádřil své rozpaky. Podle jeho slov asi před týdnem Dohnal řekl, že členové kolegia by neměli být spjati s politickými stranami. "A týden na to navrhuje dva poslance, kteří pravděpodobně už nebudou v příštím volebním období v Poslanecké sněmovně," dodal.

Veronika Malá, Alena Adámková, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme