Poslanci podpořili další projednávání "euroreferenda"

Občané České republiky jsou o další krůček blíž možnosti, že o našem vstupu do Evropské unie rozhodnou v referendu. Poslanci totiž propustili do tzv. druhého čtení senátní návrh ústavního zákona, který právě toto předpokládá. Všelidové hlasování o členství v Unii by se mohlo uskutečnit už na jaře příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volič u urny | Foto: Jan Rosenauer

Podle senátního návrhu, který už schválila i vláda, by občané v referendu odpovídali na tuto otázku: Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle Smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie? "To znamená, že předmětem toho souhlasu je přistoupení, nicméně nepřímo se občané vyjadřují i k podmínkám smlouvy," uvedla pro Radiožurnál předsedkyně ústavně-právního výboru Senátu Dagmar Lastovecká

Průběh prvního čtení zákona ve sněmovně naznačil, že referendum o našem přistoupení k Unii zřejmě podpoří všechny parlamentní strany. Všelidové hlasování o vstupu do EU podporuje i předseda ODS Václav Klaus. Podle něj ale toto referendum mělo být pro politickou reprezentaci spíše doporučující, než určující. Také otázka měla znít podle jeho názoru méně líbivě. "Mělo se lidí ptát: Chcete za těchto podmínek, takto vyjednaných.....s těmi a těmi omezeními vstoupit do Evropské unie? Já si myslím, že to by byla přesnější otázka."

K definitivnímu schválení zákona v Poslanecké sněmovně by mohlo dojít už v závěru příštího týdne. Zpravodaj k návrhu Miloslav Výborný z KDU-ČSL totiž prosadil zkrácení lhůt k projednání předlohy ve výborech na pouhých sedm dní. Referendum by se pak podle něj mohlo uskutečnit na jaře příštího roku, nejpozději v červnu.

Pokud poslanci referendum odsouhlasí, měl by ho prezident vyhlásit do 30 dnů od podpisu smlouvy o našem přistoupení k Evropské unii. Do tří měsíců od podpisu by všelidové hlasování mělo proběhnout. Pro schválení vstupu České republiky do Unie by přitom byl nutný souhlas nadpoloviční většiny hlasujících lidí.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme