Poslanci podpořili novelu upravující přístup k údajům operátorů

Telefonní operátoři zřejmě budou muset policii znovu poskytovat data o svých klientech. Počítá s tím vládní novela, kterou dnes v prvním kole projednávaní podpořili poslanci. Podle předlohy by operátoři museli uchovávat údaje o hovorech svých klientů po dobu šesti měsíců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonní sluchátko | Foto: stock exchange

Norma reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu. Ten loni spornou část zákona o elektronických komunikacích a prováděcí vyhlášku zrušil. Představitelé policie si ale stěžovali, že tak přišli o velmi důležitý nástroj při vyšetřování trestných činů. To má norma teď napravit.

„Ten důvod je z hlediska bezpečnostních složek a kriminalistů jednoduchý, tam vlastně může uplynout nějaká doba od spáchání trestného činu nebo zájmu zpravodajských služeb. A operátoři to tak jako tak uchovávají z obchodních důvodů,“ uvedl ministr vnitra Jan Kubice.

Sociální demokraté se ale obávají, že norma příliš zasahuje do svobody a soukromí lidí.

„Myslím, že pokud se neupraví ve výborech tak, že to bude jen pro ty nejzávažnější, řekněme nějaké teroristické činy, že tam bude jasná kontrola, že se do databází nemůže dostat například nějaká privátní bezpečnostní agentura, která by využívala data pro komerční účely, tak ten zákon podpořit nelze,“ řekl poslanec za ČSSD Milan Urban.

Martina Spěváčková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme