Poslanci podpořili ponechání výhod pro studenty pomaturitních jazykových kurzů

Studentům pomaturitních jazykových kurzů by zákon mohl vrátit studentské výhody. Poslanci patřičnou novelu podpořili v prvním čtení. Od září totiž případným uchazečům o roční studium jazyka hrozí, že si sami budou muset platit zdravotní pojištění. V peněžence by jim tak ročně mohlo chybět několik tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovník | Foto: Fotobanka stock.xchng

Norma má zvrátit loňskou vyhlášku ministerstva školství, která od září ruší status studenta na jazykových školách. Zavádí také to, že školy budou zařazené jako vzdělávací instituce a studenti budou mít stejná práva a povinnosti.

„Práva spočívají hlavně v tom, že za ně stát bude platit sociální a zdravotní pojištění. Takže to sníží jejich náklady, které i tak jsou na to roční studium vysoké, a hlavně odstraní disproporce vzhledem k ostatním studentům,“ vysvětluje Ivan Ohlídal z ČSSD.

Ministryně práce Ludmila Müllerová z TOP 09 byla proti novele. Vzdělávání se podle ní nemá v podobných zákonech řešit.

Stát zrušil status studenta na jazykových školách. Poslanci to chtějí zvrátit

Číst článek

„Nejsem v žádném případě proti tomuto důsledku, který by to mělo přinést. Ale nechci, aby to bylo tímto způsobem, to znamená včleněno do sociálních zákonů,“ zdůvodňuje své odmítnutí.

Naopak ministr školství Petr Fiala normu přivítal. „Má to význam i pro ty, kteří jdou třeba později po střední škole pracovat a potřebují si doplnit nebo zvýšit jazykovou kompetenci. Takže z tohoto hlediska je možné to rozhodnutí poslanců přivítat,“ říká.

Pokud by se novelu nepodařilo zákonodárcům prosadit, studenti pomaturitních jazykových kurzů by si museli sami hradit zdravotní pojištění. Studium by se jim tak prodražilo o tisíce.

Klára Bílá, Martina Spěváčková, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme