Poslanci podpořili rentu pro odcházející prezidenty

Více než 69 tisíc korun hrubého měsíčně by měl po odchodu z Hradu dostávat od státu Václav Havel, stejně jako i ostatní odstupující prezidenti. Dalších 46 tisíc by mělo pokrýt náklady na provoz kanceláře někdejší hlavy státu. Po dobu pěti let by měl mít bývalý prezident k dispozici také auto a policejní ochranku. Vyplývá to z návrhu ministra Pavla Rychetského, který v prvním čtení podpořili poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský hrad | Foto: Jan Rosenauer

Řada z poslanců ale počítá s tím, že ještě před závěrečným hlasováním budou chtít tento zákon změnit. Například podle Petra Nečase z ODS je navrhovaná renta pro bývalého prezidenta příliš vysoká. "Ta renta by měla zhruba odpovídat relaci, jaká je mezi průměrnou mzdou a průměrným starobním důchodem."

"Prezident by měl mít nárok na ochranku doživotně," myslí si zase unionista Karel Kühnl.

A komunista Miloslav Randsdorf k tomu dodává: "Je pouze na něm, aby si to srovnal se svým svědomím, se svými původními prohlášeními."

Pokud další schvalování návrhu půjde hladce, vše by mohlo začít platit od 1. května příštího roku. Václav Havel tedy po odchodu z prezidentské funkce bude muset na první výplatu renty čtvrt roku počkat.

Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme