Poslanci podpořili v prvním čtení přímou volbu prezidenta

Poslanci dnes udělali první krok k přímé volbě prezidenta. Vládní návrh, podle kterého by si hlavu státu vybírali lidé sami, dnes sněmovna propustila do dalšího projednávaní. Opoziční sociální demokracie (ČSSD) ale dál trvá na svých výhradách k normě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.9.2011, klub ČSSD (ilustrační fotografie)

Poslanecká sněmovna 20.9.2011, klub ČSSD (ilustrační fotografie) | Foto: Filip Jandourek

Chce například změnit pravomoci prezidenta. Pokud se koalice s opozicí nedohodne, ČSSD návrh na přímou volbu prezidenta v závěrečném čtení nepodpoří.

K prosazení přímé volby je potřeba ústavní většina, koalice tak hlasy opozice potřebuje. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura tvrdí, že zavedení přímé volby proto teď závisí výhradně na postoji ČSSD.

"Je třeba říct, že o tom, jestli bude nebo nebude přímá volba prezidenta už v roce 2013, se rozhodne v Lidovém domě. Koalice má jasný názor, který deklarovala v koaliční smlouvě i v programovém prohlášení, a záleží na postoji ČSSD. Takže oni to mají v rukou a mohou ukázat, jak upřímně mysleli svoje dlouholeté volání po tom, že chtějí přímou volbu," uvedl Stanjura pro Radiožurnál.

Martina Spěváčková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme