Poslanci podpořili větší práva obcí při regulaci hazardu

Ve sněmovně uspěly všechny tři návrhy na regulaci hazardu. Do dalšího projednávání tak půjdou novely loterijního zákona z dílny vlády, hlavního města Prahy i ČSSD. Všechny řeší vyšší kompetence obcí v rozhodování kde a zda vůbec hazard povolí, což by mělo nově platit i pro videoloterijní terminály. ČSSD chce navíc zpřehlednit využití peněz z hazardních her.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nonstop herna Kůň v Praze u Muzea

Nonstop herna Kůň v Praze u Muzea | Foto: Tomáš Adamec

Jak chce změnit podmínky hazardu hlavní město Praha, vysvětlil Radiožurnálu primátor Bohuslav Svoboda.

„Novela by měla přinést Praze možnost regulovat i terminály, což by znamenalo zásadní ovlivnění gamblerství v hlavním městě. Problém, který tato novela řeší, je problém nárůstu nových technických způsobů her, které nejsou žádným zákonem řešeny a mohou se rozrůstat jako houby po dešti,“ řekl Svoboda.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veronika Sedláčková hovořila o změnách zákona s Jaromírem Tejcem

Podle poslance ČSSD Jeronýma Tejce by teď bylo nejlepší, aby se všechny strany shodly na společném postupu v regulaci hazardu a ze tří materiálů vznikl jeden komplexní pozměňovací návrh.

Poslanci jsou s návrhy spokojeni

„Nám je lhostejno, zda to bude návrh náš, pražský nebo vládní, který by nakonec byl nosičem pozitivních změn. Doufám, že se shodneme na tom, že bude zvýšen příspěvek a odvod za jednotlivé hazardní hry a dáme obcím možnost více regulovat zejména videoloterijní terminály,“ prohlásil Tejc.

"Je velice pozitivní, že právě všechny tři novely dávají pravomoce ohledně regulace VLT do rukou obcím," pochválila návrhy také poslankyně ODS Ivana Řápková.

Prezident Sdružení zábavního průmyslu Zdeněk Barták vyslovil podporu vládnímu návrhu.

Ohledně rozdílů mezi jednotlivými návrhy Tejc prohlásil:

"My se snažíme o to, aby byl zvýšen výtěžek z hazardních her. To znamená, aby na veřejně prospěšné účely pro obce, pro občanská sdružení, bylo více peněz," a dodal:

"Zároveň chceme, pokud jsou tyto prostředky vynakládány na veřejně prospěšné účely, aby toto bylo kontrolováno, aby toto bylo průhledné, aby nedocházelo k přelévání těchto prostředků pouze formálně."

Současná situace v Sazce nahrává změnám ve financování sportu. Součástí návrhu ČSSD je klauzule předpokládající přesun 20% prostředků z hazardu do sportu.

Zvláštní loterijní daň

Všemi třemi návrhy se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Ministr financí Miroslav Kalousek poslancům řekl, že je připraven respektovat jejich pozměňovací návrhy. Naléhal ale, aby se nepokoušeli v rámci projednávání těchto novel měnit také zákon o daních z příjmů nebo zavádět novou loterijní daň.

Přislíbil, že vláda předloží ještě v první polovině roku nový zákon o daních z příjmů. Ten loterijním firmám uloží povinnost platit daně a vedle toho na ně uvalí zvláštní loterijní daň.

Podle Tejce však není na co čekat:

"Myslím, že není důvod na cokoliv čekat. Hazardní hry mají obrovské škodlivé následky pro celou společnost. Státní rozpočet a veřejné rozpočty se musí vypořádávat dlouhodobě s následky, které to způsobuje mnoha lidem."

Souhlasí však s vládou, že obce musí co nejdříve získat možnost regulovat terminály a odmítá, že by ČSSD cokoli brzdila.

Poslankyně Řápková v této souvislosti připomněla případ Chomutova, kde po regulaci klasických výherních přístrojů a nástupu videoterminálů vzrostl celkový počet automatů na dvojnásobek.

Igor Maňour, Jana Zemanová, Věra Pfeifferová, Veronika Sedláčková, Ludvík Bortl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme