Poslanci podpořili výzkum kmenových buněk

Sněmovna dnes udělala první krok k tomu, aby čeští vědci mohli v budoucnu pracovat s kmenovými buňkami z nadbytečných vajíček. I přes výrazný odpor křesťanských demokratů rozhodla, že příslušný zákon podrobně projednají sněmovní výbory. Klonování však předloha zakazuje. Upravit podmínky pro práci vědců s lidskými embryonálními buňkami - především to je cílem zákona, který předkládala ministryně školství Petra Buzková.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klonování | Zdroj: ČTK

Upozornila, že k výzkumu by vědci mohli využít jen vajíčka nadbytečná, která by stejně byla zničena. "Znamená to tedy, že my se vydáme jednou, nebo druhou cestou. Buď takovýto zárodek nebude využit nijak, nebo takovýto zárodek bude využit k vědeckému zkoumání," řekla Buzková.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal dal sněmovně návrh na zamítnutí předlohy, ten ale neprošel. Kasal říká, že výzkum na kmenových buňkách je sice užitečný, ale nemají pocházet z lidských zárodků. "Je to úkol pro vědce, protože je tu možnost zkoumání kostní dřeně, pupečníkové krve a dostupné jsou i další metody, které dnes věda nabízí," řekl Českému rozhlasu místopředseda Kasal.

Jak řekl další křesťansko-demokratický poslanec Josef Janeček, obavy jsou i ze silných zájmů farmaceutických firem: "Zdá se mi zvláštní, že tento návrh zákona, který není příliš obvyklý a běžný ve světě, je předložen a schvalován v zemi, která má jeden z nejvyšších indexů korupce. Proto si dokážu představit, že některé firmy, tak zvaně v zájmu vědy, budou rády, když si v Eropě najdou nějaký stát, který jim zneužití embryonálních buněk umožní," prohlásil Janeček.

Ministryně školství Petra Buzková tvrzení poslance Janečka odmítá. Podle odborníků mohou kmenové buňky pomoci léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně, protože dokážou nahradit poškozené buňky. Vědcům, kteří by zákonem stanovená pravidla pro tento výzkum porušili, by hrozila až dvou milionová pokuta, zákaz činnosti nebo osm let vězení.

Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme