Poslanci podpořili vznik Vojenského zpravodajství

Poslanci podpořili vznik jedné armádní tajné služby, která by podléhala parlamentní kontrole. Počítá s tím zákon, který ve středu schválila Sněmovna. Jednotná ozbrojená zpravodajská služba se má jmenovat Vojenské zpravodajství a má sloučit kontrarozvědku a rozvědku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna | Foto: Česká televize

Pokud zákon schválí i Senát a podepíše ho prezident republiky, dostane se nově se vznikem jedné služby pod parlamentní kontrolu i vojenská rozvědka. Pro přijetí předlohy z dílny poslanců ODS hlasoval i ministr obrany Karel Kühnl. Radiožurnálu upřesnil hlavní důvody, proč je podle něj norma nutná.

"Aby se překonala jistá právní anomálie, ve které žilo vojenské zpravodajství, kdy jedna část měla zákon a druhá část neměla zákon, a aby se celé vojenské zpravodajství podřídilo parlamentní kontrole. Dosud byla parlamentní kontrole podřízena jenom část vojenského obranného zpravodajství, nikoli vojenské zpravodajské služby. Situaci to zcela určitě zpřehlední. Zpřehlední ji to zejména z pohledu veřejné kontroly tedy kontroly parlamentem," řekl Karel Kühnl.

Milada Richterová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme