Poslanci podpořili zákaz kožešinových farem v Česku. Skončit mají v lednu 2019

Poslanecká sněmovna schválila zákaz kožešinových farem v Česku. Skončit mají v závěru ledna 2019, snahy o prodloužení této lhůty neuspěly. Normu posoudí Senát. V Česku nyní funguje devět farem, nejčastěji chovají lišky a norky.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kožešinová farma ve Vítějevsi (duben 2015)

Kožešinová farma ve Vítějevsi (duben 2015) | Foto: Robert Sedmik/Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Jednání o novele zákona bylo ve středu bouřlivé i s ohledem na kampaň ochránců zvířat a petici za přijetí zákazu, kterou podepsalo zhruba 46 tisíc lidí.

Poslanci budou chodit do práce kolem klece. Aktivisté v ní agitují za zákaz kožešinových farem

Číst článek

Novela má zakázat chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin. Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Provozovatelé farem by pak mohli žádat kompenzace od státu. Dostat by je měli v případě, pokud chov zahájili před koncem loňského června.

„Kompenzace bude složená ze dvou částí. V prvním případě půjde o případnou kompenzaci za dosud nesplacené úvěry farem. Ve druhém případě bude moci ministerstvo poskytnout chovatelům až jeden čistý roční zisk vypočítaný z průměru předchozích pěti let," popsal Radiožurnálu jeden z předkladatelů novely Robin Böhnisch z ČSSD.

Etické a morální důvody

Návrh novely podepsalo pět desítek poslanců, tedy čtvrtina členů dolní komory. Změna zákona je podle Böhnische motivovaná především morálními a etickými důvody. „Chov zvířat pouze za účelem získání kožešin a pro nic jiného je ve Střední Evropě přežitý," řekl před časem Böhnisch.

Marek Voršilka ze spolku Obránci zvířat pak nedávno vysvětlil, proč je úplné zrušení farem podle něj nejvhodnější variantou.

„Když si představíte, že to jsou farmy, kde jsou chovány stovky až tisíce zvířat v klecích, tak představa, že by každému norkovi byl poskytnut bazén na plavání a ještě by se to dalo ekonomicky utáhnout, je naprosto absurdní," myslí si.

„Jsou tu jen dvě možnosti, buď se budou chovat zvířata chovat v klecích, které naprosto nevyhovují jejich potřebám, nebo budou stanoveny podmínky, které nemůže žádná kožešinová farma splnit," dodal před časem Voršilka.

Vznik nelegálních chovů?

Návrh zákona se ale nelíbí majitelům kožešinových farem i některým poslancům. Obávají se mimo jiné toho, že zákaz povede ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy. Například poslanec Josef Kott z hnutí ANO tvrdí, že provozovatelé farem splňují nové legislativní předpisy.

„Podmínky všichni upravili, z toho důvodu se domnívám, že zde není porušováno žádné z kritérií, které jsou vypsány," řekl před časem Kott.

V Česku je podle poslanců devět aktivních kožešinových farem. Nejčastěji se na kožešiny chovají norci a lišky. Ročně jich je zpracováno přibližně 20 tisíc, většina kožešin se vyváží. Počet farem se dlouhodobě snižuje.

Lenka Jansová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme