Poslanci podpořili zavedení koncese na prodej alkoholu

Alkohol by měli prodávat jen podnikatelé s koncesí. Sněmovna podpořila vládní novelu živnostenského zákona, která licence na prodej lihu a lihovin zavádí. Vláda tímto návrhem reaguje na loňskou kauzu s pančovaným alkoholem, kdy metanol přimíchávaný do alkoholických nápojů připravil o život čtyři desítky lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

O koncesi si bude moci bezplatně požádat každý podnikatel, kterému je více než 18 let a má čistý trestní rejstřík.

Týká se to všech, kteří s lihem obchodují, ať už ve velkoobchodu nebo maloobchodu, tedy i v restauracích. Podnikatelé, kteří už teď líh nebo lihoviny prodávají, v tom budou moci pokračovat ještě půl roku od dne účinnosti tohoto zákona. Do té doby si musí o koncesi požádat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání sněmovny o koncesích na alkohol sledovala zpravodajka Věra Masopustová

Podle ministra průmyslu a obchodu za ODS Martina Kuby zavedení licencí podnikání neomezí. „Koncese je stavěna tak, aby nebyla omezována možnost vstupu do podnikání. Je velmi rozumným kompromisem, abychom získali větší přehled o subjektech podnikajících v této oblasti,“ tvrdí.

Ve sněmovně prošel návrh v prvním čtení bez výhrad, změnu podpořila i opozice. Problém s ní ale má Svaz obchodu a cestovního ruchu. Nelíbí se mu, že koncesi by měl dostat každý, kdo o ni požádá.

Licenci by měl podle prezidenta svazu Zdeňka Juračky získat jen prodejce, který vede řádné, nejlépe podvojné účetnictví, je plátcem DPH a řádně registruje své tržby. „Dočasná řešení míří úplně špatným směrem. Postihují ty, kteří legislativu dodržují,“ oponuje.

Zavedení koncesí na prodej lihovin teď projedná hospodářský výbor sněmovny. Odpoledne by se měli poslanci dostat i k návrhu zákona, který nově upravuje kolkování láhví s alkoholem - například zpřísňuje užívání kolků a zavádí tvrdší pokuty za jejich ztrátu nebo zneužití.

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme