Poslanci podruhé projednají zřízení Ústavu paměti národa

O tom, jestli u nás vznikne Ústav paměti národa, budou dnes podruhé jednat poslanci. Instituce by měla spravovat dokumenty z období komunismu. Ministerstvo vnitra plánuje do nového ústavu začlenit i Úřad vyšetřování a dokumentace zločinů komunismu. Projekt prosazují koaliční poslanci. Sociální demokraté i komunisté jsou proti. Zřízení ústavu se jim zdá zbytečné a drahé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna

Parlament ČR, Poslanecká sněmovna | Foto: Jan Rosenauer

Proti jsou poslanci levice, kteří prosazovali zamítnutí návrhu už loni na podzim. Jak Radiožurnálu řekl šéf ČSSD Jiří Paroubek, zřízení ústavu mu připadá zbytečné.

"Myslím si, že vytvořit jedno pracoviště, jehož vybudování by stálo několik set milionů korun, je poněkud nerentabilní. Jestli je to koníček pana Langera, tak ať někde v rámci svého sektoru ušetří půl miliardy korun. Já se nedomnívám, že bychom to měli hledat nějakým speciálním způsobem," vyjádřil se Paroubek.

Podle Miroslavy Němcové z ODS by byl Ústav paměti národa krokem k vyrovnání se s komunistickým režimem.

"Pořád se objevují jakési informace. Já si myslím, že je potřeba, aby byly relevantní a od kompetentního útvaru. Toto vyrovnání za sebou bohužel nemáme," říká Němcová.

Ústav paměti národa by měl převzít a zpřístupnit veřejnosti archivy ministerstva vnitra i Úřadu vyšetřování a dokumentace zločinů komunismu.

Veronika Malá, Marie Matúšů, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme