Poslanci poprvé podpořili změnu ústavy o držení zbraní. Jde proti směrnici EU

Majitelé legálně držených zbraní by mohli dostat právo zasáhnout v případě potřeby k zajištění bezpečnosti Česka. Předpokládá to poslanecký návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti, který po středečním úvodním kole poslala sněmovna k projednání do ústavně-právního výboru a bezpečnostního výboru.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

3399629-pistole-zbra_170412-075719_ako.jpeg | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Díky zkrácení legislativních lhůt by dolní komora mohla předlohu schvalovat už v červnu, podle kritiků je ale zbytečná. Aby platila, musela by se pro ni v obou parlamentních komorách vyslovit třípětinová většina.

Motivem pro sepsání novely byla i změna evropské směrnice, která vlastnictví zbraní zpřísní. Česko proti ní chystá žalobu.

Předloha je podle zástupce předkladatelů Romana Váni z ČSSD signálem, že Česko legálním držitelům zbraní důvěřuje a nehodlá je odzbrojit. „Cílem je udržet všechny zbraně v legální sféře," zdůraznil.

Další ze spoluautorek Jana Černochová z ODS označila za nesmysly informace, že díky předloze by vznikaly nekontrolované domobrany nebo že lidé budou brát spravedlnost do svých rukou. Podle Zdeňka Ondráčka z KSČM je pak navrhovaný zákon legální opatření, jak směrnici nezačlenit do českých zákonů.

Populismus a zbytečný zákon?

Za předvolební populismus pokládá návrh předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, byť tato strana podle něho s evropskou směrnicí nesouhlasí. Za nesmyslné označil Kalousek tvrzení, že evropský předpis je odzbrojovací.

„Zasahovat kvůli tomu do ústavy je nesmysl ještě větší," řekl. Souhlasili s ním například ministr obrany Martin Stropnický a Ivan Pilný (oba ANO). „Pokud chce někdo bránit republiky, máme aktivní zálohy. Zákon je zbytečný," uvedl Pilný. Stropnický chce záležitost řešit brannými spolky.

Ke kritikům se přidal Ivan Gabal z KDU-ČSL. „Máme ohýbat českou ústavu kvůli tomu, že chceme podlézt laťku jedné evropské směrnice?," tázal se.

Kritici novely také namítají, že by po změně ústavy mohly vznikat nekontrolovatelné domobrany, což ale ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD odmítá.

„Nemáme zájem jakýmkoli způsobem usnadňovat cestu ke zbrani. Jde o to, aby čeští občané měli ústavní princip držet zbraň a mohli za daných podmínek, daných okolností a daných pravidel se zapojit do bezpečnosti své vlastní země," vysvětlil Chovanec.

Používání soukromých zbraní k zabezpečení Česka

Cílem novely, jak píší autoři z řad ČSSD, ANO, KSČM a ODS, není zakotvení držení zbraní jako základního práva. Lidé by mohli převzít bezpečnostní povinnosti ve větším rozsahu, než mohou být uloženy všem. Česko by výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování jeho bezpečnosti.

Ústavní předloha konkrétně uvádí, že čeští občané mají právo nabývat, držet a nosit zbraně k naplňování úkolů při zajišťování bezpečnosti státu. Podmínky a omezení tohoto práva může přinést běžný zákon, „je-li to nezbytné pro ochranu práv a svobod druhých, veřejného pořádku a bezpečnosti, životů a zdraví nebo pro předcházení trestným činům".

Předkladatelé zdůrazňují, že novela nevybízí k hromadnému ozbrojování občanů a ani nemá vést ke zvýšení počtu případů reálného použití zbraně. Stát by se předlohou podle nich přihlásil ke spolupráci s legálními držiteli zbraní. Za příklad dávají autoři mimo jiné obranu proti teroristům.

Nynější zákonné podmínky pro držení zbraní by platit nepřestaly. Z důvodové zprávy vyplývá, že v budoucnu by Česko mělo dvě zákonné úpravy držení zbraní. Jeden zákon by se týkal zbraní například pro lov, sport, sběratelství a čistě soukromé využití, jenž by celkově přejímal evropskou směrnici. Druhý zákon by navazoval na nynější úpravu ústavního zákona a zakotvil by práva a povinnosti osob v nabývání, držení a nošení pro potřeby a výkon státní správy.

Projednávání předlohy vyvolalo zájem veřejnosti. Z galerie pro hosty sledovalo více než dvouhodinovou debatu pět desítek lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme