Poslanci poslali do závěrečného čtení návrh na nasazení protikorupčních agentů

Při vyšetřování korupce by mohli v budoucnu policii pomáhat zvláštní agenti. Počítá s tím totiž vládní novela trestního řádu - tu poslanci dnes poslali do závěrečného schvalování. Policejní agent by působil v korupčním prostředí a získával tam informace a důkazní materiál. Nejde ale o zavedení agenta-provokatéra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplatek | Foto: Archiv ČRo

"Tato novela umožňuje proniknutí policie například do sekretariátu starosty nebo ministra a získání důležitých informací." řekl Radiožurnálu minstr vnitra Ivan Langer.

V roli agentů by ale nemohli působit civilisté a agent by nemohl nějakou situaci vyprovokovat. Nesmí například vybídnout k převzetí úplatku. Opozice proto tvrdí, že nebude mít dostatečné pravomoce. Ministr Langer se toho ale neobává:

"My musíme vyvažovat dvě hodnoty - a to je efektivita práce policie a současně ochrana práv a svobod a nedotknutelnost soukromí občanů. A právě proto agent nemůže provokovat. Agent může pouze proniknout do toho korupčního prostředí, sbírat důkazy. I to je výrazný posun oproti současnosti," uvedl Langer.

Stínový ministr vnitra František Bublan z ČSSD věří, že novela nějaký výsledek přinese. "Není to agent v takovém tom silném slova smyslu, že by to byl člověk, který bude moci tak trošku jakoby popichovat k té korupci, ale bude to pouze takový agent pozorovatel," dodal Bublan.

Nasazení policejních agentů by podléhalo přísným pravidlům. Jasně by mělo být řečeno, proč se povolení vydává a na jak dlouho.

Katka Brezovská, Martina Lustigová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme