Poslanci potvrdili zpřísnění regulace hazardu

Senátní změny v novele loterijního zákona ve sněmovně uspěly. Senátoři opravili poslaneckou verzi návrhu a zabránili tak například tomu, že by přestaly platit vyhlášky, kterými v současné době obce regulují výherní automaty. Novela jim umožní rozhodnout zda vůbec, kde a jak se bude na jejich území hazard provozovat. Nově může radnice rozhodnout i o videoloterijních terminálech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nonstop herna Kůň v Praze u Muzea

Nonstop herna Kůň v Praze u Muzea | Foto: Tomáš Adamec

Jasněji bude, jak potvrdil poslanec TOP 09 Jan Farský i v tom, kam peníze z hazardu, které společnosti odvádějí státu, jdou.

„Tento zákon zavádí povinnost, že ti, kteří povolují hry, tak musí souhlasit dopředu i se smlouvou, která určuje, kam odvod na veřejně prospěšné účely půjde, a tuto smlouvu navíc musí na dobu minimálně pěti let zveřejnit. V tu chvíli to už nebude kontrolovat jenom 13 kontrolorů odboru na ministerstvu financí, ale budou to kontrolovat možná i miliony lidí, kteří se budou chtít podívat, kam ty peníze jdou. Věřím, že tato veřejná kontrola povede k tomu, že excesy se budou eliminovat,“ řekl Jan Farský.

To, že sněmovna s výjimkou poslanců Věcí veřejných senátní změny podpořila, uvítal i poslanec Jeroným Tejc z ČSSD.

„Ten senátní návrh nebyl nijak zásadní, byly to spíše technické úpravy toho, co se nestihlo ještě dopracovat v tom spěchu na poslední chvíli v Poslanecké sněmovně. Myslím, že podstata zákona zůstala stejná. Nic zásadního se nemění. Důležité je, že jsme se všichni shodli 150 hlasy na tom, že je potřeba více regulovat hazard v naší zemi, a že je potřeba, aby ti, kteří z hazardu získávají prostředky, se o ně více dělili s těmi, kteří to potřebují, tedy více bylo odváděno na veřejně prospěšné účely,“ řekl Jeroným Tejc.

Podle VV je omezení hazardu nedostatečné

Podle nejmenší vládní strany je po sněmovních úpravách omezení hazardu nedostatečné. Podle jejího návrhu by měla jít alespoň polovina odvodů z hazardu do státního rozpočtu, nikoliv na nadace a další veřejně prospěšné společnosti. Požadavky za Věci veřejné vysvětlil šéf jejích poslanců Vít Bárta.

„To, že požadujeme výrazné zvýšení výtěžku z hazardu, které my předpokládáme někde kolem deseti miliard korun, to je jednoznačně pro občany České republiky zásadní zdroj, ze kterého je možné financovat kupříkladu nové silnice, na které jinak pan ministr Kalousek nemá peníze,“ řekl.

Návrh teď míří k podpisu prezidenta republiky.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme