Hřib, Čižinský a Nacher mají negativní testy na covid-19. V karanténě zůstávají desítky lidí

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) má negativní test na covid-19. Stejně jsou na tom poslanec a pražský zastupitel Jan Čižinský (KDU-ČSL, Praha Sobě) a také poslanec a pražský zastupitel Patrik Nacher (ANO). Všichni tři stejně jako dalších desítky lidí ale zůstávají v karanténě. Testy podstoupili kvůli nákaze náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN).

Praha (Aktualizováno: 12:49 18. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský primátor Zdeněk Hřib má negativní test na koronavirus | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hřib tráví karanténu v odloučení od své rodiny, aby vyloučil potenciální možnost přenosu nákazy na svou manželku a tři děti. Od úterý pracuje na dálku a většiny schůzek se účastní online.

Roušky od července nebudou povinné po celém Česku, zůstanou jen v rizikových oblastech

Číst článek

„Včerejší (středeční) odběr na koronavirus vyšel dnes negativně, ale karanténa nadále platí až do 29. června,“ uvedl.

Negativní test má také jeho náměstek Petr Hlaváček (TOP 09) a opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

„Cítím se dobře, ale je to teprve třetí den od expozice,“ napsal Hlaváček. „Test na covid mám negativní. Karanténu ale budu nadále dodržovat. Příští týden podstoupím další test, abych měla jistotu, že jsem nic nepodcenila. Přeji stejné výsledky i svým kolegům,“ uvedla Udženija.

Kvůli Hlubučkovu pozitivnímu testu na covid-19 muselo do dvoutýdenní karantény celé vedení hlavního města i desítky dalších lidí, s nimiž nakažený politik přišel v posledních dnech do kontaktu.

Koronavirus se od dělníků v Praze rozšířil do pěti krajů. Hygienička popsala, jak se Českem šíří covid-19

Číst článek

Testům se ve středu podrobili účastníci pondělního jednání městské rady. „Dá se očekávat, že toto vyšetření, vzhledem k inkubační době onemocnění, bude negativní,“ poznamenala k tomu ve středu ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Karantény lidí s podezřením na nemoc proto musejí pokračovat.

Hlubuček v úterý večer oznámil, že je pozitivní na covid-19. Je v izolaci. Do karantény muselo jít až 50 účastníků sedmihodinového jednání městské rady – všichni radní včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), část ředitelů a předsedů výborů, někteří úředníci, předsedové koaličních klubů i zástupci opozice.

Kvůli Hlubučkově pozitivnímu testu bylo také odloženo čtvrteční jednání zastupitelů, protože nelze zajistit dostatečný počet přítomných, kteří by hlasovali pro online jednání.

Výrazně mírnější opatření zatím přijala Poslanecká sněmovna. Její předseda Radek Vondráček (ANO) ve středu požádal zákonodárce, aby všichni používali roušky, a to zejména u řečniště.

Po jednání politického grémia složeného ze zástupců všech klubů oznámil, že sněmovna nebude kvůli současné situaci redukovat počet poslanců na schůzi na polovinu, jak to až na výjimky dělala od března do května v době šířící se epidemie koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme