Poslanci přehlasovali Klausovo veto ekologické novely
Obce i sdružení se budou moci kvůli posouzení vlivů staveb na životní prostředí obracet na soudy tak, jak je to běžné jinde v Evropské unii. Rozhodli o tom poslanci. Ti přehlasovali prezidenta, který novelu o posuzování vlivů na životní prostředí vetoval. Změnu stávajícího zákona odmítl jako nepřijatelný průlom do dosavadní koncepce soudnictví.
Kvůli nepřijetí nové normy přitom hrozila České republice žaloba od Evropské unie.
Rozhodnutí sněmovny uvítal exministr životního prostředí a poslanec za Stranu zelených Martin Bursík.
"To je velmi důležité, okolo toho zákona byla řada mýtů, k nimž se připojil i prezident republiky. Kdyby se sněmovně nepodařilo přehlasovat veto prezidenta, tak by na 99,9 % Evropská komise dotáhla žalobu na Českou republiku a my bychom platili velké sankce, protože stávající zákon neumožňoval účastníkům speciálního řízení při hodnocení vlivů na životní prostředí chránit své zájmy u soudu," řekl Bursík.
Nový ministr životního prostředí Jan Dusík odmítá kritiku, že by se kvůli těmto změnám délka stavebního řízení neúměrně prodloužila, protože žaloby nemají mít odkladný účinek.
"Odkladný účinek by tam neměl být, vše bude posuzováno až ve chvíli, kdy se budou posuzovat ostatní žaloby vůči povolovacímu rozhodnutí. To je z našeho pohledu nejméně administrativně náročné a já doufám, že praxe to ukáže,"uvedl Dusík.