Poslanci přehlasovali Klausovo veto eurozatykače

Evropský zatykač, který má být důležitým nástrojem v boji proti zločincům a teroristům, se bude vztahovat rovněž na občany České republiky. Poslanci přehlasovali veto prezidenta Václava Klause a vládní předlohu eurozatykače znovu schválili. Konečné slovo však zřejmě bude mít Ústavní soud, na který se chtějí obrátit poslanci opoziční ODS. Podle nich je norma protiústavní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pouta

pouta | Foto: Ministerstvo vnitra ČR

Pro bylo 101 poslanců, tedy nejmenší možný počet. Koaliční zákonodárci se ve dvousetčlenné dolní komoře museli obejít bez hospitalizovaného ministra kultury a poslance ČSSD Pavla Dostála, při dnešním hlasování jim ale pomohli někteří poslanci KSČM.

Nelze ale vyloučit, že ani dnešní rozhodnutí sněmovny neukončí spory o to, zda ústavní Listina základních práv a svobod umožňuje vydávat české občany na základě eurozatykače do ciziny, a tudíž zda se evropský zatykač na ně bude vztahovat. Kvůli těmto ústavně-právním sporům Klaus předlohy nepodepsal.

Podle stínového ministra spravedlnosti za ODS Jiřího Pospíšila jsou obě normy v rozporu. "Listina základních práv a svobod říká, že občan nemůže být proti své vůli vydán do zahraničí, a eurozatykač umožňuje, aby naši občané byli vydáváni proti své vůli k trestnímu stíhání do jiných zemí," prohlásil Pospíšil.

Občanští demokraté se proto do konce roku hodlají obrátit na Ústavní soud se žádostí, aby soulad eurozatykače s Listinou základních práv a svobod posoudil. Podnět hodlají zaslat až ve chvíli, kdy příslušné předlohy začnou platit.

Vládní politici přijetí zatykače přivítali. Ministr zahraničí Cyril Svoboda uvedl, že zlepší spolupráci zemí EU při potírání závažné kriminality a mezinárodního terorismu. Pokud by sněmovna návrh neschválila, byl by to podle Svobody především špatný signál, že Česká republika není ochotna spolupracovat v boji proti kriminalitě a terorismu.

Česko doposud tvořilo spolu s Itálií poslední dvojici z 25 členských států Evropské unie, které evropský zatykač zatím nepřevedly do národního práva. Smyslem eurozatykače je usnadnit a urychlit procedury vydávání stíhaných osob a znemožnit, aby se pachatelé závažných trestných činů vyhýbali stíhání v zahraničí.

Na základě eurozatykače by mohl být vydán do ciziny člověk podezřelý z terorismu, obchodu s lidmi, pedofilie, korupce a obchodu s drogami a zbraněmi. Vydáni mohou být i lidé podezřelí ze znásilnění, únosů letadel a lodí, vydírání, padělatelství peněz, rasismu, vraždy a dalších závažných trestných činů.

Milada Richterová, Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme