Poslanci přitvrdili proti domácímu násilí

S mnohaletým trestem vězení budou zřejmě muset od poloviny příštího roku počítat pachatelé domácího násilí. Poslanci dnes totiž schválili senátní předlohu, podle níž je domácí násilí kvalifikováno jako nový typ trestného činu. Podle jeho závažnosti by pak pachatelé mohli strávit za mřížemi až osm let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí násilí

domácí násilí | Foto: Stand

Až tříleté vězení má podle novely hrozit tomu, kdo týrá blízkou osobu, nebo člověka, který s ním žije ve společném bytě či domě. Dva roky až osm let vězení pak hrozí pachateli, který se domácího násilí dopustí zvlášť surovým způsobem nebo se ho dopouští opakovaně.

Novela předpokládá, že přitěžující okolností bude pro pachatele domácího násilí to, když se ho dopustí na osobě mladší 15 let, těhotné ženě, vážně nemocném, nemohoucím, nebo starém člověku. Soudce k těmto přitěžujícím okolnostem přihlédne při stanovení trestu.

Normu vítá většina zákonodárců jako začátek snížení alarmujícího počtu případů domácího násilí v naší společnosti. Ministr vnitra Stanislav Gross vnímá tuto novelu jako první krok ochoty se problémem zabývat. Zároveň ale vyjádřil pochybnosti o účinnosti tohoto zákona v praxi.

Gross by proto spíše přivítal model, který funguje v Rakousku. "Tento model dává policii značné kompetence a umožňuje pachatele domácího násilí okamžitě izolovat od rodiny, protože ta bezprostřední pomoc je podle mého názoru to nejdůležitější," uvedl ministr.

Podle předkladatelky novely, senátorky Jitky Seitlové, není cílem zákona jen trestání pachatelů domácího násilí, ale hlavně to, vyslat veřejnosti jasný signál: "Aby si celá společnost jasně uvědomila, že to je velmi vážný negativní jev, který má dopady nejen na vlastní oběť, ale i děti, které v rodině žijí."

Jak Radiožurnálu řekl právník Tomáš Durdík, nejhorší bude dokazování domácího násilí. Útoky se totiž odehrávají v soukromí, většinou pouze za přítomnosti oběti a agresora.

"Často ovšem bývají přímými či nepřímými svědky útoků malé děti, čili do budoucna by se i policie mohla orientovat tímto způsobem a zaměřit se na důkladnější zpracování těchto stop. To je ale spíše hudba budoucnosti," poznamenal právník.

Pokud novelu trestního zákona schválí i Senát a podepíše prezident republiky, měla by platit od 1. června příštího roku. Protože jde o senátní předlohu, dá se očekávat, že ji horní komora podpoří. Komplikace zákonodárci nečekají ani při prezidentském podpisu.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme