Poslanci prodloužili českou misi v Iráku přes volby

Sněmovna dala souhlas, aby čeští vojáci byli v Iráku do konce února příštího roku. Prodloužila tedy jejich mandát o dva měsíce. Důvodem jsou lednové volby v zemi, při kterých se očekává zvýšení bezpečnostních rizik. Prodloužení mise vojenských policistů v Iráku musí teď schválit ještě Senát. Opozice ale ve sněmovně zablokovala vyslání vojáků na Balkán v příštím roce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Naši vojáci

Naši vojáci | Foto: Armáda ČR

Prodloužení mandátu kontingentu v počtu do 100 lidí už schválila vláda, ale nezbytný je souhlas obou komor parlamentu. Sněmovnou prošlo za několik minut bez jakýchkoli problémů a polemik. Pro bylo 138 ze 151 přítomných poslanců, pouze čtyři byli proti. Návrh podpořili zástupci všech pěti parlamentních stran včetně některých komunistů.

Podle ministra obrany Karla Kühnla o prodloužení mise požádala irácká prozatímní vláda v souvislosti s lednovými volbami v zemi, při nichž se očekává zvýšení bezpečnostních rizik. "Smysl toho návrhu byl zachovat přítomnost spojeneckých vojáků v období, kdy mají probíhat v Iráku volby, protože je to samozřejmě období zvýšené rozjitřenosti," uvedl Kühnl.

Podle dřívějšího vyjádření náčelníka generálního štábu Pavla Štefky má prodloužení mise přijít asi na 25 milionů korun. Samotné prodloužení přijde na 19 milionů korun, zbytek je určen na platy vojáků a další platby, jež by musely být vyplaceny, i kdyby byli vojenští policisté v Česku.

Ministr kultury irácké prozatímní vlády Mufíd Džazajrí počátkem října v Praze uvedl, že prodloužení pobytu českých vojenských policistů v Iráku je důležité především z hlediska politické situace v zemi. Z čistě technického hlediska by podle něj odchod stovky českých vojáků nehrál velkou roli. Původně měli v Iráku zůstat jen do konce tohoto roku.

Vojenští policisté mají i v prvních dvou měsících příštího roku především školit irácké kolegy. Ani v prvních dvou měsících roku 2005 se nijak nezmění mandát, na jehož základě působili v Iráku doposud. To znamená, že ani v lednu a v únoru například nebudou moci potlačovat demonstrace a účastnit se domovních prohlídek.

Poslanci dnes odložili schvalování vládního návrhu, který měl umožnit další působení armády ČR v zahraničních misích v příštím roce. Nedokázali se totiž shodnout na tom, zda by se měli čeští vojáci zapojit také do operace Evropské unie v Bosně a Hercegovině. Schvalování návrhu proto raději odložili. V opačném případě hrozilo, že dnes nepodpoří účast vojáků ani v jedné zahraniční misi.

Vláda chce, aby desítky a stovky českých vojáků působily příští rok také v Kosovu, v Afghánistánu a silách rychlé reakce NATO. V Iráku by navíc měli pomáhat čeští vojenští zdravotníci a až 100 iráckých vojáků by mohlo cvičit v Česku. Všechny čtyři plánované mise mají státní pokladnu přijít na téměř jednu a čtvrt miliardy korun.

Podle ODS je to moc a její poslanci byli ochotni podpořit jen tři operace najednou. Šéf jejich poslanců Vlastimil Tlustý ministru obrany vzkázal, aby se do příštího jednání sněmovny pokusil nalézt přijatelný kompromis. "Měl by se zařídit svou vlastní radou a pokusit se o nalezení kompromisu, nalezení těch třech správných misí, které je teď třeba vyslat," řekl Tlustý.

Sněmovna hlasovala o každé misi zvlášť. Vyslání vojáků do Bosny a Hercegoviny prošlo hlasy 89 poslanců. Poslanci ODS to ale označili za porušení Ústavy. Tvrdili, že ke schválení bylo třeba nejméně 101 hlasů. Nakonec měli poslanci jedním konečným hlasováním schválit účast vojáků ve všech zahraničních misích najednou.

V tomto konečném hlasování ale ODS odmítla vyslání vojáků do misí podpořit. Bez občanských demokratů neměla koalice 101 hlasů nutných pro prosazení vládního návrhu. Koalici chybělo několik poslanců a na pomoc KSČM, která byla proti, spoléhat nemohla. Ministr obrany Karel Kühnl navrhl odložit konečné hlasování na příští sněmovní schůzi, která bude koncem listopadu.

Jana Zemanová, Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme