Poslanci prodloužili českým vojákům misi v Iráku

Poslanci na dnešní mimořádné schůzi sněmovny podle očekávání schválili prodloužení mise českých vojenských policistů v Iráku. Stovka vojáků, kteří v jihoirácké Basře školí nové policisty a policejní instruktory, se původně měla vrátit už koncem února. Pokud s tím bude souhlasit i Senát, zůstanou v Iráku až do konce tohoto roku. Horní komora by o prodloužení mise mohla hlasovat příští čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

český vojenský policista

Čeští vojenští policisté cvičí irácké kolegy od loňska. Původně to měli dělat do konce prosince, ale parlament prodloužil jejich mandát do konce letošního února kvůli zvýšeným bezpečnostním rizikům, jež se čekají při lednových parlamentních volbách v zemi.

Velká Británie a Irák ale Prahu požádaly, aby instruktory po těchto volbách nestahovala. Vláda se proto obrátila na poslance a senátory se žádostí o souhlas s prodloužením mise o deset měsíců. Oba klíčové výbory poslanecké sněmovny - branný a zahraniční - ve středu doporučily vládní návrh schválit.

S prodloužení mise souhlasili všichni přítomní unionisté, až na jedince všichni lidovci a občanští demokraté a většina sociálních demokratů. "Byla by věčná škoda, kdyby činnost museli ukončit ještě před tím, než bude policejní kádr v Iráku stabilizovaný, což doufám, že do konce letošního roku bude. Myslím, že naši vojenští policisté tam dělají úžasnou práci, a je dobře, že tam zůstanou," řekl předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost u ODS Jan Vidím.

Proti se z parlamentních stran postavili jen komunisté. Šéf jejich poslaneckého klubu Vojtěch Filip připomíná, že vojenské akci Iráku chybí mandát OSN. "Pokud chceme školit irácké policisty, tak je možné je pozvat sem a nezvyšovat vojenskou přítomnost v Iráku, protože většina iráckých obyvatel vnímá cizí vojáky jako okupační sílu," míní Filip.

Ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda zdůrazňuje, že Irák je stále místem potencionálního nebezpečí, protože se na jeho území cvičí teroristé. "Naším úkolem je cvičit a připravovat armádu a policii, aby vytvořila Irák bezpečnější. Je to příspěvek Iráčanům i nám. Nechápu, jak někdo může být proti tomu, abychom nepomohli budovat armádu demokratického státu," uvedl Svoboda.

Prodloužení mise bude stát asi 175 milionů korun. Zhruba 150 milionů korun chce nalézt resort obrany ve vlastních zdrojích, hlavně v provozních výdajích. Zbytek pokryjí peníze, které byly vyčleněny na výcvik příslušníků iráckých ozbrojených sil v Česku. Výcvik se ale letos neuskuteční a nahradí ho prodloužení mise.

Český policejní kontingent bude na stejném místě jako dosud, tedy na britské základně Šaíba. Kromě českých vojenských policistů bude po únoru v Iráku i desetičlenný armádní chirurgický tým, jehož vyslání parlament schválil už v prosinci.

Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme