Poslanci prodloužili jednání, mají hlasovat o důvěře vládě

Sněmovna stále projednává žádost koaliční vlády o vyslovení důvěry. Poslanci rozhodli, že budou moci jednat a hlasovat i po jedenadvacáté hodině. Rozprava pomalu končí, hlasovat by se tak mělo ještě dnes.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zástupci koalice čekají na hlasování o důvěře vládě

Zástupci koalice čekají na hlasování o důvěře vládě | Zdroj: ČTK

Předseda vlády Nečas odpoledne shrnul před poslanci základní priority své vlády. Nejsilnějším motivem byly úspory a nutnost reforem a to hlavně v důchodovém systému a ve zdravotnictví.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před poslanci vystoupil premiér Petr Nečas

„Veřejné rozpočty by se měly reformovat tak, aby byly v roce 2016 vyrovnané,“ řekl Nečas. Věří, že opatření, která chce vláda udělat jsou přiměřená a správná. Období krize je podle něj dobré k tomu, že se začnou řešit problémy, na které se dříve tolik nesoustředila pozornost.

Opozice vystoupila před hlasováním s ostrou kritikou vládního prohlášení. Opoziční poslanci rozebírají bod po bodu program kabinetu a nenechávají na něm nit suchou. Například podle bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka nelze od Nečasovy vlády čekat v řešení rozpočtové situace republiky žádnou kompetentnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda je nekompetentní, tvrdí bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek

„Oběti, které tato vláda žádá po lidech, můžou přijít kvůli její nekompetentnosti vniveč. Z vládního programu, koaliční smlouvy a také z vystupování jednotlivých členů vlády je zřejmé, že vláda nevnímá a snad ani nechce vnímat sociální realitu v této zemi. Sociální střety jsou zřejmě nevyhnutelné,“ prohlásil Paroubek.

Na ostrá slova proti vládnímu programu zatím nikdo z ODS, TOP09 a Věcí veřejných na plénu nereagoval. Například poslanci TOP09 a Věcí veřejných ještě před schůzí deklarovali, že se nenechají vyprovokovat a nebudou svými reakcemi jednání sněmovny prodlužovat.

Jasné opoziční NE

Obě opoziční strany daly jasně najevo, že důvěru vládě nedají. Za sociální demokracii to potvrdil její šéf Bohuslav Sobotka.

„Bylo to jednomyslné rozhodnutí poslaneckého klubu a je to také závazné usnesení pro všechny členy klubu. Dnes jsou tady všichni poslanci zvolení za ČSSD a já očekávám, že každý náš poslanec bude hlasovat proti vyjádření důvěry vládě Petra Nečase,“ řekl Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výhrady opozice shrnul místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, oponoval mu ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS

Předseda komunistů Vojtěch Filip upřesnil, že jeho strana má k rozhodnutí nepodpořit vládu dva důvody.

„Program vlády není programem, který by řešil krizi v Česku, problém je i v zahraničně-politickém zaměření vlády, která je dezorientovaná, neví jestli má pokračovat v integračních snahách v Evropské unii nebo vytvářet jiná uskupení,“ uvedl Filip.

Kabinet ale i tak s největší pravděpodobností uspěje, protože má ve sněmovně pohodlnou většinu.

Protesty byly klidné

Jednání sněmovny o důvěře vládě provázely protesty. Před sněmovnou se sešla asi třicítka odpůrců americké základny na našem území a menší počet odpůrců některých připravovaných vládních reforem, sdružených do iniciativy ProAlt. Do sněmovny dorazila i skupina žen, kterým vadí, že ve vládě jsou jen muži.

„Jsme kromě Maďarska jediná země z celé Evropy, která má čistě mužskou vládu a vláda bez žen není legitimní, zvlášť v době, kdy nás čeká přijímání celé řady zásadních sociálních reforem, které budou mít dopad na celou společnost,“ řekla Jana Smigels Kavková z Fóra 50 procent.

Igor Maňour, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme