Poslanci projednají bilanční zprávu vlády

Zákonodárci dnes budou pokračovat v diskusi o plnění programového prohlášení vlády. Premiér minulý týden při obhajobě své zprávy ve sněmovně vyzdvihl snížení inflace a nezaměstnanosti, dokončení privatizace velkých bank a příliv zahraničních investorů. Opoziční poslanci ale vládnutí Zemanova kabinetu kritizují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda sněmovny a ODS Václav Klaus upozorňuje mimo jiné na to, že snížení nezaměstnanosti značně ovlivňují předčasné odchody do důchodu a vyčítá vládě vysoké náklady na sociální výdaje. Vláda, jak řekl, v těžké rozpočtové situaci dále zvyšuje sociální transfery, a to výrazně nad míru inflace.

Komunisté vládu za řadu věcí ve sněmovně pochválili, ale jejich předsedovi Miroslavu Grebeníčkovi je trnem v oku především proces privatizace. "Totální privatizace", ze které kabinet dělá v souladu s přáním ODS "všelék", není podle jeho názoru východiskem z ekonomických obtíží.

Poslanci znovu odložili zákon o obecních volbách. Právě na tento zákon netrpělivě čekají téměř čtyři desítky obcí a městských částí, které si kvůli chybějícímu zákonu nemohou zvolit zastupitelstva. Sněmovna musela akceptovat návrh komunistických poslanců, kteří zablokovali projednání zákona ještě na nynější schůzi sněmovny.

Šance, že by se volby v těchto obcích mohly konat už na podzim, se tak nejspíš rozplynula. Předseda komunistického klubu Vojtěch Filip veto zdůvodnil mimo jiné tím, že návrh zákona neumožní nezávislým kandidátům a malým politickým stranám vstoupit do komunální politiky.

Milan Kopp, Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme