Poslanci projednají bilanční zprávu vlády

Zákonodárci dnes budou pokračovat v diskusi o plnění programového prohlášení vlády. Premiér minulý týden při obhajobě své zprávy ve sněmovně vyzdvihl snížení inflace a nezaměstnanosti, dokončení privatizace velkých bank a příliv zahraničních investorů. Opoziční poslanci ale vládnutí Zemanova kabinetu kritizují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda sněmovny a ODS Václav Klaus upozorňuje mimo jiné na to, že snížení nezaměstnanosti značně ovlivňují předčasné odchody do důchodu a vyčítá vládě vysoké náklady na sociální výdaje. Vláda, jak řekl, v těžké rozpočtové situaci dále zvyšuje sociální transfery, a to výrazně nad míru inflace.

Komunisté vládu za řadu věcí ve sněmovně pochválili, ale jejich předsedovi Miroslavu Grebeníčkovi je trnem v oku především proces privatizace. "Totální privatizace", ze které kabinet dělá v souladu s přáním ODS "všelék", není podle jeho názoru východiskem z ekonomických obtíží.

Poslanci znovu odložili zákon o obecních volbách. Právě na tento zákon netrpělivě čekají téměř čtyři desítky obcí a městských částí, které si kvůli chybějícímu zákonu nemohou zvolit zastupitelstva. Sněmovna musela akceptovat návrh komunistických poslanců, kteří zablokovali projednání zákona ještě na nynější schůzi sněmovny.

Šance, že by se volby v těchto obcích mohly konat už na podzim, se tak nejspíš rozplynula. Předseda komunistického klubu Vojtěch Filip veto zdůvodnil mimo jiné tím, že návrh zákona neumožní nezávislým kandidátům a malým politickým stranám vstoupit do komunální politiky.

Milan Kopp, Vladimír Hrubý, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme