Poslanci projednají 'daňové podvody ministra financí'. Kalouskův návrh nepodpořil nikdo z ANO

"Daňové podvody ministra financí." Tak zní název bodu, který na návrh předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska ve středu projednají poslanci. Nikdo z hnutí ANO jeho návrh nepodpořil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference TOP09, Miroslav Kalousek | Foto: Martin Svozílek

„Slibuji si od toho naplnění ústavní povinnosti Poslanecké sněmovny. Je to nejenom sbor zákonodárný, ale také sbor, kterému se zodpovídá vláda a který má povinnost z Ústavy vykonávat nad vládou kontrolní činnost,“ zdůvodnil navrežní bodu Zpravodajskému webu Českého rozhlasu Kalousek.

Pro zařazení bodu na středeční jednání bylo v úterním hlasování 84 poslanců ze 147 přítomných. Ani jeden z přítomných poslanců hnutí ANO návrh nepodpořil, stejně jako někteří poslanci Úsvitu a Petr Adam z nezařazených. Pro naopak hlasovala většina přítomných z koaličních ČSSD a KDU-ČSL. Návrh podpořili také komunisté, ODS a TOP 09.

„Poslanecká sněmovna se nemůže stavět lhostejně k tomu, že její ministr financí se evidentně dopouštěl a dopouští daňových úniků ve své podnikatelské praxi a ještě se k tomu veřejně přiznává. Finanční správa má také povinnost ze zákona a ta se tomu nevěnuje, my máme povinnost z Ústavy a my své povinnosti dodržíme,“ dodal.

'Každý dělá chyby.' Babiš z nesrovnalostí v majetkovém přiznání viní účetní

Číst článek

Babiš se pro audit svých financí rozhodl po nesrovnalostech ohledně financování nákupů korunových dluhopisů. Audit ale ukázal nesrovnalosti kontrolované částky s majetkovým přiznáním pro sněmovnu z roku 2014. Rozdíl činí desítky milionů korun. „Je to chyba účetní, majetkové přiznání dělala poprvé. Jde o hrubou mzdu, nikoliv o příjmy po zdanění, jak se v něm píše. Proto vám to nevyšlo,“ vysvětlil Babiš výsledky auditu Zpravodajskému webu Českého rozhlasu.

Předkladatelé z TOP 09 a Starostů v úterý také stáhli daňovou novelu, jež by zvýšila daňové úlevy dárcům krve a zavedla by je pro dárce kostní dřeně. Babiš (ANO) tak nedostal šanci připojit k předloze ve druhém čtení návrh na zdanění výnosů z některých korunových dluhopisů.

„Navržená korekce zdanění korunových dluhopisů mohla být ministerstvem financí navržena dávno. Andrej Babiš je ministrem 3 roky a věc zná, když dikce zákona použil. Jde z jeho strany o pasivitu a odvádění pozornosti. Podezření z obcházení zákona nemíří jen na Agrofert, ale ministr by měl jít příkladem a nebrzdit státní správu. To, že dá peníze na charitu, či prezentuje jakýsi výrok svých auditorů, není odpověď,“ řekl Jiří Dolejš z KSČM.

„Kompetentní místa by s využitím judikátu nejvyššího i evropského soudu měla posoudit možnost obcházení zákona, pokud existují nápadné indicie o účelovosti příslušné transakce. To pouhá politická rozprava nevyřeší,“ řekl k středečnímu bodu jednání sněmovny.

Hlasování o zařazení bodu "Daňové podvody ministra financí" | Foto: Poslanecká sněmovna Reprofoto

ph, kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme