Poslanci projednají návrh na vojenské zahraniční mise

Sněmovna dnes bude jednat o podobě zahraničních vojenských misí v příštích letech. Novinkou ve vládním návrhu je totiž prodloužení mandátů českých vojáků v zahraničních operacích na dva roky s výhledem na rok třetí. Vláda chce také posílit jednotky v Afghánistánu, méně by jich naopak mělo být v Kosovu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské pozorovací stanoviště v jižním Afghánistánu

Vojenské pozorovací stanoviště v jižním Afghánistánu | Foto: 601. skupina speciálních sil

Návrh, který už před týdnem schválil Senát, počítá například s navýšením naší jednotky v Afghánistánu na 720 vojáků, nejvíc v historii. Náklady na mise budou příští rok dosahovat téměř dvě miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mlánu vlády navýšit počet vojáků v zahraničních misích mluvil na Radiožurnálu ministr obrany Alexandr Vondra

„Všichni spojenci v posledním roce navyšovali počet vojáků. Dohodla se na tom Severoatlantická aliance. My jsme se na tom v předcházejícím parlamentním cyklu nedokázali dohodnout, dnes ta možnost v rámci koalice je. Je to ale dočasné navýšení, abychom od roku 2012 mohli začít počet vojáků snižovat,“ uvedl ministr obrany Alexandr Vondra a dodal:

„Vždy je dobré, když pro vysílání vojáků do zahraničí jde podpora napříč politickým spektrem. Jde samozřejmě o něco jiného než v případě rozpočtu či daňových zákonů, kdy je opozice logicky vždy proti tomu, co činí vláda. O širší konsensus chci v těchto otázkách usilovat.“

Podle poslance ODS Jana Vidíma není v letošním vládním návrhu plánu zahraničních misí oproti loňsku žádný výrazný posun.

„Potřebujeme, aby naši pracovníci ministerstva zahraničních věcí, kteří jsou v provincii Lógar umístěni a pomáhají afghánským místním autoritám ji rekonstruovat, byli dostatečně chráněni českými vojáky,“ řekl Jan Vidím.

Nicméně dle Bohuslava Sobotky přijal poslanecký klub ČSSD usnesení, v němž konstatuje, že sociálnědemokratičtí poslanci nepodpoří navýšení jednotek v Afghánistánu. Sociální demokraté také kritizovali záměr, aby se čeští vojáci stahovali z Kosova.

„V Kosovu je situace taková, že vyžaduje spíše policejní práci, politické řešení. My z kosova neutíkáme, vojenská přítomnost v tak masivním měřítku, jako tomu bylo v posledních letech ale již není nezbytná,“ podotkl Vondra.

Věra Pfeifferová, Eva Rajlichová, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme