Poslanci projednají návrh na vojenské zahraniční mise

Sněmovna dnes bude jednat o podobě zahraničních vojenských misí v příštích letech. Novinkou ve vládním návrhu je totiž prodloužení mandátů českých vojáků v zahraničních operacích na dva roky s výhledem na rok třetí. Vláda chce také posílit jednotky v Afghánistánu, méně by jich naopak mělo být v Kosovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské pozorovací stanoviště v jižním Afghánistánu | Foto: 601. skupina speciálních sil

Návrh, který už před týdnem schválil Senát, počítá například s navýšením naší jednotky v Afghánistánu na 720 vojáků, nejvíc v historii. Náklady na mise budou příští rok dosahovat téměř dvě miliardy korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O mlánu vlády navýšit počet vojáků v zahraničních misích mluvil na Radiožurnálu ministr obrany Alexandr Vondra

„Všichni spojenci v posledním roce navyšovali počet vojáků. Dohodla se na tom Severoatlantická aliance. My jsme se na tom v předcházejícím parlamentním cyklu nedokázali dohodnout, dnes ta možnost v rámci koalice je. Je to ale dočasné navýšení, abychom od roku 2012 mohli začít počet vojáků snižovat,“ uvedl ministr obrany Alexandr Vondra a dodal:

„Vždy je dobré, když pro vysílání vojáků do zahraničí jde podpora napříč politickým spektrem. Jde samozřejmě o něco jiného než v případě rozpočtu či daňových zákonů, kdy je opozice logicky vždy proti tomu, co činí vláda. O širší konsensus chci v těchto otázkách usilovat.“

Podle poslance ODS Jana Vidíma není v letošním vládním návrhu plánu zahraničních misí oproti loňsku žádný výrazný posun.

„Potřebujeme, aby naši pracovníci ministerstva zahraničních věcí, kteří jsou v provincii Lógar umístěni a pomáhají afghánským místním autoritám ji rekonstruovat, byli dostatečně chráněni českými vojáky,“ řekl Jan Vidím.

Nicméně dle Bohuslava Sobotky přijal poslanecký klub ČSSD usnesení, v němž konstatuje, že sociálnědemokratičtí poslanci nepodpoří navýšení jednotek v Afghánistánu. Sociální demokraté také kritizovali záměr, aby se čeští vojáci stahovali z Kosova.

„V Kosovu je situace taková, že vyžaduje spíše policejní práci, politické řešení. My z kosova neutíkáme, vojenská přítomnost v tak masivním měřítku, jako tomu bylo v posledních letech ale již není nezbytná,“ podotkl Vondra.

Věra Pfeifferová, Eva Rajlichová, Jan Piroch, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme