Česko 5:0 Lotyšsko

Poslanci projednají odklad státních maturit o jeden rok

Letošní maturanti by se už dnes měli dozvědět, jestli se budou odkládat státní maturity. Na program Poslanecké sněmovny státní zkoušku dospělosti nakonec prosadil občanský demokrat Walter Bartoš. Podle něj totiž není projekt dostatečně připravený a bylo by tedy podle něj dobré zkoušku odložit o jeden rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti státním maturitám | Foto: Tomáš Adamec

Bartoš si současně myslí, že by jeho návrh mohl sněmovnou projít.

"Podle předběžných jednáních, které jsem vedl, jsem nezjistil, že by chtěl tento zákon vetovat. Podle těchto jednání dostane současný návrh dostatečnou většinu, aby mohl být postoupen do senátu," řek Bartoš Radiožurnálu.

Bývalý ministr školství a pověřený předseda zelených Ondřej Liška připouští, že zelení by mohli za určitých okolností pro jednoletý odklad maturit hlasovat. Záležet podle něj bude na tom, jak projekt zhodnotí sama ministryně školství Miroslava Kopicová.

"Zelení čekají na jasnou informaci od paní ministryně Kopicové, která má dvě možnosti. Buď řekne, že státní maturity běží podle plánu nebo řekne, že má pochybnosti, zda mohou proběhnout. Pak by bylo jednoleté odložení smysluplné," zmínil Liška.

Podle komunisty Milana Bičíka není ale pro odklad důvod, zejména pak v případě, pokud by v tomto školním roce učitelé opravovali testy státních maturit přímo na školách.

"Po obsahové stránce jsou maturity připraveny. Problémy byly v oblasti logistické a technické přípravy. To se však netýká obsahu a ani průběhu těchto zkoušek," uvedl Bičík pro Radiožurnál.

Veronika Malá, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme