Poslanci projednají trestní odpovědnost firem

Firmy by mohly být už příští rok trestány až za sedm desítek trestných činů. Zákon, který to umožní, bude projednávat sněmovna. Provinilou firmu by mohl soud zrušit, nechat propadnout její majetek, uložit pokutu nebo jí zakázat činnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudce Miloslav Studnička

Soudce Miloslav Studnička | Foto: Tomáš Adamec

Trestní odpovědnost právnických osob vláda zavádí na podnět evropských organizací. Zatím ale není jasné, které trestné činy poslanci do normy zařadí a jejich okruh zřejmě ještě rozšíří.

Firmy by mohly být od příštího roku trestány například za legalizaci výnosů z trestné činnosti, provozování nepoctivých her a sázek, padělání peněz, krácení daní nebo neoprávněné držení jaderného materiálu. Vládní předloha do výčtu kvůli mezinárodním závazkům zařadila i sexuální nátlak, pohlavní zneužití a trestné činy týkající se dětské pornografie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Firmy by mohly být už příští rok trestány až za sedm desítek trestných činů, informuje redaktorka Rádia Česko Milada Richterová

Česko je posledních ze 27 států Evropské unie, který nemá otázku trestní odpovědnosti firem vyřešenou.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil má ale k normě prý spíše rezervovaný vztah. „Některé zahraniční zkušenosti ukazují, například u našich sousedů z Visegrádské čtyřky, že tyto zákony nejsou vždy v praxi aplikovány a naopak přinášejí určité komplikace,“ říká Pospíšil.

„Doufám, že náš návrh, který byl zpracován velmi střídmě a racionálně, bude ku prospěchu a povede k posílení boje proti trestné činnosti a proti korupci,“ dodává ministr spravedlnosti.

Poslanec za ČSSD a stínový ministr vnitra Jeroným Tejc normu vítá. „Případů využití může být mnoho, ať už se to týká korupce, tak třeba i trestných činů v oblasti životního prostředí. To je přesně oblast, kdy společnosti často zneužívaly toho, že mohou být trestáni pouze jednotlivci. Byla udělena pokuta, ale společnost, která svým zanedbáním či jednáním způsobila například přírodní katastrofu a za to žádnou zásadní odpovědnost nenesla,“ míní Tejc.

Sněmovní ústavně právní výbor už doporučil výčet rozšířit o poškození vodního zdroje nebo neoprávněnou výrobu a nakládání s látkami poškozujícími ozonovou vrstvu. Nejisté je rozšíření na sjednání výhody při zadání veřejné zakázky nebo pletichy při zadání veřejné zakázky.

Postih firem za tato provinění by měl podle části poslanců zůstat v kompetenci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Právě tento úřad návrh na zavedení trestní odpovědnosti firem kritizuje.

Milada Richterová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme