Poslanci projednají větší ochranu svědků závažných trestných činů

Svědek závažného trestného činu by mohl být ještě více chráněný. Poslanci dnes začnou projednávat zákon, podle kterého by svědkovi i jeho rodině policie vytvořila krycí legendu, tedy i nové jméno a osobní data, jež by si mohl ponechat do konce života.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 11.2.2011, Miroslava Němcová a Marek Benda | Foto: Filip Jandourek

Norma pamatuje i na důchodové pojištění takto chráněných lidí. ODS změny podpoří, i když, jak Radiožurnálu řekl její poslanec Marek Benda, na ochraně českých svědků by mohly spolupracovat i další evropské země.

„Vychází z praktických zkušeností policistů a různých ochranných služeb, které se o to starají. Je jasné, že chceme-li chránit svědky ve zvlášť závažné trestné činnosti, možná nám nestačí ani území České republiky. Měli bychom spíš spolupracovat na území celé Evropské unie, protože tady se neschováte. Kroky navrhované vládou jsou rozumné a v pořádku,“ řekl.

Stínový ministr vnitra z ČSSD Jeroným Tejc ale upozorňuje, že problém je i v tom, jakým způsobem jsou svědci vybíráni.

„Je důležité, aby bylo jasno, kdo bude o věci rozhodovat. Aby to bylo pod kontrolou státního zastupitelství, případně i soudů, aby ale zároveň nedocházelo k tomu, že v případě ochrany svědků do toho budou zahrnovaní lidé, u kterých to není potřeba.

Podle něj by ochrana konkrétního člověka stála milionové prostředky a výsledek kauzy by byl nulový. „Povede to jen k tomu, že se utratí peníze, případně se daný člověk vystaví ohrožení,“ dodal Tejc.

Věra Pfeifferová, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme