Poslanci projednají zdanění hazardu i regulaci vztahů mezi dodavateli a obchodními řetězci

Poslance čeká další debata o vyšším zdanění hazardu. Ve druhém čtení projednají vládní návrh, který zavádí nově dvě sazby - 23 procent pro kurzové sázky a loterie, 28 procent za hrací automaty. Pravicová opozice zřejmě předlohu, i když s výhradami, podpoří. Sněmovna by se měla také vrátit ke sporné novele o regulaci vztahů mezi dodavateli a obchodními řetězci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.1.2015

Poslanecká sněmovna 20.1.2015 | Foto: Filip Jandourek

Před měsícem pravicová opozice jednání o hazardu ve sněmovně zablokovala. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek mluvil nepřetržitě téměř čtyři hodiny. Návrh poslance hnutí ANO Jana Volného se opozici podařilo zablokovat a donutit vládu, aby zpracovala nový návrh. Ten by už sněmovnou mohl projít. Úplně bez výhrad to ale zřejmě nebude.

„To, co pan ministr dělá, je možná ve prospěch trochu většího výběru daní a v zásadě se jedná o podporu nelegálního hazardu,“ popsal výtky Miroslav Kalousek.

Před vyšším zdaněním hazardu poslance na výboru varoval ředitel Asociace provozovatelů kurzového sázení Marek Herman.

„Dneska je každá druhá sázka v České republice nelegální. To znamená, že nelegální trh je stejně velký jako legální. A firmy, které působí podle zákona, platí daně a ty se jim zvyšují a firmy, které jsou nelegální, mají prodloužené daňové prázdniny,“ naznačil.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš argumenty opozice i loterijních společností odmítá. „Celkově s hazardem tady předcházející politické garnitury nedělaly vůbec nic. Hazard 22 let neplatil daně. Začal je vlastně platit v roce 2012, kdy došlo k bankrotu Sazky. A mě ty debaty přijdou absurdní,“ poznamenal.

Za nekalé praktiky až desetimilionová pokuta

Poslanci by dnes měli poslat do závěrečného schvalování také normu, která má lépe ochránit dodavatele před praktikami obchodních řetězců. Podle ní by za nekalé praktiky řetězce mohly dostat pokutu až deset milionů korun nebo srážku deset procent z obratu.

Pravicová opozice je proti. Vysoké sankce podle ní vyženou nadnárodní společnosti z Česka.

Předloha se nelíbí ani řetězcům. Podle jejich zástupců hrozba sankcí znemožní vyjednávání o cenách. Některé z nich by si podle prezidentky Svazu obchodu a cestovního ruchu Marty Novákové mohly hledat dodavatele v zahraničí.

„V tomto případě, pokud bude docházet k uplatnění zákona, budou se obchodníci těm dodavatelům, kteří na ně budou uplatňovat tyto podmínky, vyhýbat. A povede to k tomu, že budou muset hledat dodavatele jiné a zpravidla jinde,“ říká.

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD ale novelu brání. „Když se podíváme na klasické případy zneužití významné tržní síly, nejčastěji k němu dochází na straně řetězců. Tady prostě může být deklarována dobrá vůle, může být snaha mít etické kodexy, ale jistotu vám dá teprve zákonná úprava,“ říká premiér.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme