Poslanci projednávají zákon o církvích

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh zákona o církvích. Vláda v něm navrhuje, aby pro první stupeň registrace církve nebo náboženské společnosti jako právní osoby bylo zapotřebí pouze 300 podpisů věřících. O druhý stupeň registrace, který otevře cestu ke státní dotaci, k možnosti provozovat školská zařízení či k působení v armádě nebo ve věznicích, bude možné žádat až po deseti letech existence církve a po získání zhruba 10.000 věřících.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Pavel Dostál upozornil, že v zákoně jsou ustanovení, která by měla zamezit registraci náboženských sekt. A to proto, že takové subjekty omezují osobní svobodu lidí často velmi mladých. A to nejen formou psychického a fyzického nátlaku, vedoucího k vytvoření závislosti na takovém společenství, ale též tím, že obvykle své učení utajují a i svým věřícím je sdělují takzvaně "po kapkách".

Výhrady proti tomuto zákonu má ale lidovecký poslanec Cyril Svoboda, kterému se především nelíbí podmínky pro registraci církví. Prohlásil, že ve světě je mnoho církví, které mají právní subjektivitu a existují. Táže se, jakým právem i tyto právnické osoby, které již existují, musejí podléhat nové registraci v České republice, aby získaly právní subjektivitu.

Miloslav Ransdorf zákon kritizuje kvůli tomu, že má stát dotovat církve podle počtu jejích členů a délky existence. Ransdorf tvrdí, že by stát tyto prostředky měl dávat na konkrétní náboženské, kulturní či humanitární projekty. Potom bude jedno, jak početná je ta která církev nebo její úřednictvo, ale bude záležet na tom, jak tyto církve a náboženská společenství budou aktivní, s jakými projekty budou přicházet a jak budou působit v občanské společnosti.

Vladimír Hrubý, Radek Fischer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme