Poslanci propustili do třetího čtení elektronickou evidenci tržeb

Zavedení elektronické evidence tržeb čeká v Poslanecké sněmovně závěrečné kolo projednávání. Poslanci dnes vládní návrh zákona po více než čtyřapůlhodinové debatě pustili do třetího čtení. Vláda si od zavedení systému slibuje omezení šedé ekonomiky. Podle pravicové opozice ale přinese podnikatelům jen problémy a mnohým bude hrozit likvidace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Staré kasy nedělaly nevidomým velké problémy (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Freeimages

„Argumenty, že zavedením elektronické evidence tržeb bude muset nějaký živnostník, restaurace, zavřít své provozovny, jsou krátkozraké,“ odmítl kritiku poslanec vládního hnutí ANO Jan Volný.

Evidence tržeb by mohla do státní pokladny podle dosavadních vládních odhadů přinést až 12 miliard korun ročně. Prodejci, na něž tato povinnost dopadne, budou odesílat údaje do centrální databáze, a to buď bezprostředně, nebo v některých případech do pěti dnů.
Pramen: ČTK

„Tím chceme říci, nechme je krást, aby nemuseli zavřít své provozovny? Přece kdo platí daně, kdo to dělá poctivě, tak se mu vůbec nic nezmění. Možná čtyři stovky měsíčně, nějaká režie toho celého mechanismu,“ míní Volný.

Podle předsedy ODS Petra Fialy ale bude systém jen šikanovat podnikatele.

„My, kteří bojujeme proti elektronické evidenci tržeb, hájíme právě poctivé podnikatele, protože na ty to dopadne. Ti nepoctiví si samozřejmě najdou nějakou cestu, jak se vyhnout svým povinnostem.“

„Ale o nich my nemluvíme, mluvíme o poctivých, kteří i v těchto chvílích platí, kteří jsou neustále kontrolováni a pro něž chcete zavést novou, úplně zbytečnou povinnost,“ namítl Fiala.

Nad návrhem se ještě jednou sejde rozpočtový výbor, aby posoudil vznesené pozměňovací návrhy, pak teprve přijde na řadu závěrečné schvalování. Pravicová opozice, která návrh ostře kritizuje, ho chce obstrukcemi zablokovat.

Elektronická evidence tržeb v Evropě | Foto: Český rozhlas

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme