Poslanci prosazují zřízení 'vyšetřujícího soudce'. Prověřoval by státní zástupce

Přečiny státních zástupců by neměli řešit sami žalobci mezi sebou, píše o tom MF DNES. Poslanci proto požadují od vlády, aby zavedla institut takzvaného vyšetřujícího soudce. Ten by pak prověřoval právě státní zástupce, kteří jsou podezřelí ze spáchání trestného činu.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | Foto: Filip Jandourek

Vyšetřující soudce dělá vlastně policejní práci. Sám vyhledává důkazy a pracuje i v terénu. Do jednací síně už se ale nepodívá, rozhodovací moc převezme jeho kolega. S nápadem přišli poslanci z vyšetřovací komise pro reorganizaci části policie.

Vadilo jim, že si loni žalobci zvali na výslech i policejního prezidenta. Navíc o tom jeden z nich, konkrétně náměstek Vrchního státního zastupitelství v Olomouci Pavel Komár, promluvil do médií. Sněmovna proto letos v únoru schválila usnesení, které by mělo dát práci státních zástupců určité hranice.

'Stíhání ani nestíhání'

Podle poslanců by měli ztratit právo vyšetřovat trestné činy místo policistů. Taky by měli přijít o možnost vybírat si konkrétního policistu, který by se případem zabýval. Zločiny vedoucích žalobců nebo jejich náměstků by pak neměly být promlčené po dobu, kdy jsou ve funkci.

Státní zástupci to však odmítli. Na pátečním semináři ve sněmovně řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, že žalobci jsou nezávislí a že nepřipustí žádné „stíhání ani nestíhání na zakázku". Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová zase připomněla, že nikde v Evropě justiční systém nefunguje tak, že by zločiny žalobců dozoroval někdo jiný než právě sami státní zástupci.

Návrh poslanců nenašel zastání ani u ministra spravedlnosti Roberta Pelikána z hnutí ANO. Soudce Libor Vávra k tomu řekl, že by kvůli vyšetřujícímu soudci bylo nutné změnit Ústavu.

Některé země institut ruší

Navrhované změny postavení žalobců v trestním řízení v únoru podpořilo 83 ze 123 přítomných poslanců. Na seminář přišli ale jen dva - bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová z ČSSD a Ivan Gabal z KDU-ČSL.

Zatímco Benešová se státních zástupců taky zastávala, Gabal je kritizoval. Připomněl svoje zkušenosti s žalobci, když seděl ve vyšetřovací komisi ke kauze opencard. Práci se státními zástupci označil za frustrující.

Podle analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo spravedlnosti, některé evropské země institut vyšetřujícího soudce po svých zkušenostech zrušily. Patří k nim třeba Itálie nebo naposledy v roce 2011 Švýcarsko.

Jinak vyšetřující soudce funguje třeba ve Francii, Belgii nebo Španělsku. Soudci tam ale mají jiné kompetence než jen vyšetřování žalobců. Vyšetřující soudce není novinkou ani v českém právu. Fungoval třeba v období první republiky.

David Černý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme