Poslanci pustili do druhého čtení možnost vykázat pachatele z obcí

Obce by se v budoucnu mohly lépe bránit proti pachatelům přestupků, mohly by jim až na tři měsíce zakázat pobyt v daném místě. Návrh zákona poslankyně a exprimátorky Chomutova Ivany Řápkové poslanci pustili do druhého čtení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opilec na ulici v Berouně | Foto: Lucie Zemanová

Poslanci ho podpořili přesto, že ho vláda zamítla – a opozice varuje před zákony pro určitá místa a určité lidi. Návrh počítá s vykázáním pachatele závažných přestupků z obce až na tři měsíce. Řápková původně chtěla provinilce vykázat až na jeden rok, to ale změnil sněmovní výbor.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zákon pomůže v boji s prostitutkami nebo opilci, míní poslankyně Ivana Řápková

Sankce by se podle autorky návrhu neměla vztahovat na lidi, kteří páchají přestupky v místě svého bydliště. „Prostitutkám může být uložen zákaz pobytu v určitých ulicích, kde si vydělávají, ale rozhodně tam nebydlí. Tak je to i s určitými skupinami povalečů, kteří se nám válejí před školami, v parku, pokřikují nebo napadají procházející lidi a samozřejmě i proti nim bude možno takto zakročit,“ uvedla Ivana Řápková (ODS).

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle poslance ČSSD Jana Chvojky může být návrh v rozporu s listinou práv

S předlouhou nesouhlasí někteří koaliční poslanci i opozice. „Máme k této novele zákona spoustu výhrad. Neřeší například zákaz pobytu v případě, kdy je přestupce cizinec s trvalým pobytem,“ říká člen ústavně-právního výboru Jan Chvojka z ČSSD. Podle něj může být dokonce v rozporu s Listinou základních práva svobod.

„Sankce je nepřiměřená a měla by spíše být ponechána na rozhodnutí soudu. Určitě budeme chtít v rámci projednání v ústavně-právním výboru spoustu věcí pozměnit,“ uvádí Chvojka.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme