Poslanci pustili registrované partnerství ke schvalování

Už příští týden by sněmovna mohla hlasovat o přijetí zákona o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví. Kontroverzní normu dnes poslanci projednali v takzvaném druhém čtení, to znamená, že k ní podávali své připomínky. Předpokládá se, že hlasování bude opět velmi těsné, zastánci zákona věří, že na pátý pokus uspějí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

registrované partnerství

registrované partnerství | Zdroj: ČTK

Zákon o registrovaném partnerství patří k nemnoha věcem, které pravidelně rozdělují i jednotlivé politické frakce. Jednotně proti jsou jen lidovci, kteří dnes přišli s návrhem na zamítnutí. Argumentují oslabením tradiční rodiny.

Zastánci předlohy se toho neobávají. Podle nich není důvod, aby část občanů jen kvůli odlišné sexuální orientaci neměla, pokud to jde, stejná práva jako ostatní. Naposledy, tedy letos v únoru, ke schválení zákona chyběl jen jeden hlas.

Premiér Jiří Paroubek v září řekl, že přijetí registrovaného partnerství patří k prioritám sociální demokracie. V dnešní rozpravě ale početně převažovali kritici normy. S originální poznámkou vystoupil na půdě sněmovny jeden z nich, poslanec ODS Jiří Bílý, když zdůvodňoval, proč i on bude hlasovat proti přijetí zákona.

"Když už jsme u toho, že nějaká skupina řekne, že chce prosadit do zákona registrované partnerství, co když se najde jiná skupina, která bude požadovat bigamii? Mohu vám říct, že mě je trochu bližší bigamie, než registrované partnerství," prohlásil Bílý.

Své kolegy pobavil také další občanský demokrat Tomáš Dub, který novelu obohatil o návrh, aby se rozšířila také o bisexuály, kteří by ve svazku museli být nejméně tři. "Když už tu Pandořinu skříňku otevřeme, tak do toho máme vstoupit hlouběji, byť to samozřejmě myslím s určitou nadsázkou," uvedl.

Za nevhodnou považuje tuto poznámku jedna z předkladatelek zákona Taťána Fišerová z klubu Unie svobody. Jak říká, je to sice humorné, kdyby to ovšem nepadlo ve formě pozměňovacího návrhu na plénu sněmovny. "Kdyby nějakou náhodou nebo omylem se tento návrh povedlo prohlasovat, tak to způsobí naprostý chaos právnímu řádu," poznamenala.

Předložený návrh má upravit vznik a zánik svazku. Partnerství by se zapisovalo do občanského průkazu. Gayům a lesbičkám by zákon například zaručil nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku, šanci děti jako manželé a počítá také se společnou vyživovací povinností. Lidem v registrovaném partnerství ale neumožňuje adoptovat dítě

Podobné normy platí v 11 evropských zemích. Z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění a údajů výzkumných agentur CEORG a Focus vyplynulo, že Češi jsou k homosexuálům tolerantnější než lidé v Polsku, Maďarsku nebo Slovensku. Podle šetření CVVM by 42 procent Čechů souhlasilo, aby homosexuální páry měly právo na sňatek. Poláků se k této otázce kladně vyslovilo 21 procent, Maďarů 25 procent a Slováků 24 procent.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme