Sněmovna: Babiš veřejně lhal, Zeman by měl dodržovat ústavu

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů, uvedla ve středu sněmovna. Navíc vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby bez zbytečného odkladu dodržoval ústavu a ministra na premiérův návrh odvolal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na sněmu ANO | Foto: Filip Jandourek

Poslanecká sněmovna ve středu večer ukončila svou mimořádnou schůzi, na které jednala o současné situaci kolem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.

Podle usnesení, které poslanci odsouhlasili, Babiš opakovaně veřejně lhal a zneužíval svá média ke kompromitaci politických soupeřů. Kromě toho sněmovna vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby důsledně a bez zbytečného odkladu dodržoval ústavu a vyhověl návrhu Bohuslava Sobotky z ČSSD na odvolání ministra financí.

Návrh prosadila opoziční ODS. Text ohledně prezidenta mírně upravila po dohodě s předsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

Proč? Proto! V sedmi krajských městech lidé demonstrují proti Babišovi a Zemanovi

Číst článek

Pro bod o Babišovi hlasovalo 94 ze 118 přítomných poslanců, proti bylo 21 členů dolní komory z hnutí ANO. Podpořila ho podle protokolu i Jana Lorencová (ANO), kerá ale v diskusi Babiše hájila. Návrh s výzvou Zemanovi podpořilo 95 ze 119 hlasujících, proti zvedli ruku čtyři poslanci z hnutí ANO.

Sněmovna na návrh KSČM také konstatovala, že středeční debata vládní krizi nevyřešila, ale prohloubila. Požádala předsedu vlády, aby o řešení postupu krize poslance informoval na nejbližší schůzi. Diskuse trvala skoro osm hodin.

Neúspěšný Fichtner a Okamura

Dolní komora nepřijala návrh Matěje Fichtnera (ANO), podle kterého by uvedla, že Sobotka selhal, když dal přednost zájmům ČSSD před zájmy Česka, destabilizoval zemi a vyvolal vládní a ústavní krizi. Fichtner na plénu neuspěl ani s výzvou vůči premiérovi, aby se "ihned vzdal své funkce a umožnil dosud úspěšné vládě České republiky dokončit svůj mandát až do řádných voleb".

Opoziční hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury neprosadilo výzvu Sobotkovi, aby podal původně ohlášenou demisi vlády, a žádost prezidentovi, aby ji v souladu s ústavou přijal. Další, rovněž neschválená část návrhu hnutí, obsahovala pozvání Zemana do Sněmovny, aby objasnil své postoje k ústavnímu řešení nynější vládní krize.

Babiš: Je to megakampaň

Ministr financí vystoupil brzy po začátku schůze a označil ji za další pokus o svou "popravu v přímém přenosu", kterou organizují tradiční politické strany. Dění okolo své osoby označil jako "megakampaň.

Naopak předseda klubu TOP 09 a Starostů Michal Kučera řekl, že jde o souboj demokracie a oligarchie, přičemž Babiš musí odejít z veřejného života. Poslanci nemohou jen přihlížet, podotkl také šéf ODS Petr Fiala.

Andrej Babiš na mimořádné schůzi sněmovny | Foto: ČTK

Poslanci následně jednali několik hodin a probíhaly mezi nimi ostré výměny názorů. "Odstupte z funkce ministra financí i z české politické scény vůbec," vzkázal poslanec Kostřica (TOP 09) Babišovi.

Na obranu svého lídra vystupovali poslanci hnutí ANO. "Nikdo tady neprokázal, že Andrej Babiš zneužil moc, to jsou jenom pindy,"poznamenal Bohuslav Chalupa. Kromě toho zkritizoval, že se poslanci nepohoršují nad samotným odposloucháváním ministra financí.

Zaorálek: Babiš vyhrožoval

Mezi jednotlivými jednáními okomentoval současné dění okolo Andreje Babiše Lubomír Zaorálek z ČSSD. „Je mi to nepříjemné, protože vím, že to je svědectví jednomu proti druhému. Teď jsme si to s Andrejem Babišem vyjasňovali. On mi tvrdil, že to neřekl, ale já mám výborný sluch a vím přesně, jak to bylo. Ta věta zněla: ‚No tak mě odvolejte a já vám pak ukážu, co moje média dokážou, '" popsal vyjádření ministra financí na jedné ze schůzek ministr zahraničí.

Liberecká schůzka

Zatímco probíhalo mimořádné jednání sněmovny, pozval prezident Zeman šéfy koaličních stran na schůzku v Liberci. Nezúčastnil se jí ale premiér Sobotka, který odletěl na plánovanou cestu do Lucemburska. Zastoupil ho proto jeho stranický kolega a ministr vnitra Mian Chovanec.

Ani schůzka s prezidentem ovšem řešení současné krize npřinsela. "Trváme na tom, že problém je na straně hnutí ANO," řekl po jejím skončení Chovanec novinářům. "A ANO ho může vyřešit tím, že Andrej Babiš odejde z vlády," dodal s tím, že Babiš na schůzce nepřipustil, že by rezignoval.

Babiš musí skončit, trvají na svém ČSSD a lidovci i po schůzce s prezidentem

Číst článek

Ministr vnitra dodal, že návrhy, které na jednání předložil prezident, nepovažuje za převratné, nicméně je předá Sobotkovi a grémiu ČSSD. To zasedne v pátek. Podle Chovance bude muset prezident po návratu z Číny rozhodnout, co bude s návrhem na Babišovo odvolání dělat.

"Senátoři avizovali možnost ústavní žaloby, ale myslím, že prezident si to uvědomuje a kroky k dalšímu jednání bude směřovat bezprostředně po návštěvě Číny, to znamená po 19. květnu," řekl novinářům Chovanec.

Demonstrace proti Babišovi

Mimo jednací sály bylo ve středu živo také v ulicích. Na Václavském náměstí v centru Prahy se sešly tisíce lidí, a to na demonstraci proti ministrovi financí Andreji Babišovi (ANO) a prezidentovi Miloši Zemanovi. Cílem akce bylo vznést požadavek, aby byl Babiš odvolán z funkce a aby po něm ministerské místo nezastával nikdo z hnutí ANO. Organizátoři také chtějí, aby Zeman odstoupil z funkce, protože řádně neplní svoje povinnosti. Pokud žádosti nebudou vyslyšeny, organizátoři jsou odhodláni dělat další podobné akce.

StBabiš, sorry jako, hlásají transparenty | Foto: Filip Jandourek

Policie nechtěla počet demonstrantů odhadovat. Lidé však zcela zaplnili horní část Václavského náměstí až k Opletalově ulici a bylo velmi těžké davem projít. Stovky lidí byly i ve spodní části náměstí směrem k Jindřišké a Vodičkově ulici, kudy projíždějí tramvaje.
Demonstranti měli transparenty proti Zemanovi a Babišovi.

"Miloš Zeman se nikdy neměl stát prezidentem, Babišovo hnutí nikdy nemělo být součástí vlády," uvedla v projevu například herečka Barbora Štěpánová. Shromáždění podpořil například kněz Tomáš Halík, který vzkázal, že je poškozena politická kultura a mravní klima země. "Údalosti posledních dní nás ženou na východ. Ti, kdo hrubě porušují zásady, nemají ve veřejném životě co delat," napsal Halík v dopise, který se četl.

Kromě metropole se protest konal i v Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích, Liberci, Brně a Zlíně. I do těchto měst dorazily stovky protestujících.

Anna Jadrná, Daniela Brodcová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme