Poslanci přerušili jednání o vydání Babiše s Faltýnkem policii. Chtějí celý spis a pozvou si detektiva

Sněmovní mandátový a imunitní výbor přerušil debatu o vydání poslanců hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Oba je plánuje vyslechnout 30. srpna. Policie je chce obvinit kvůli padesátimilionové dotaci na stavbu farmy Čapí hnízdo.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:02 18. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ANO, Jaroslav Faltýnek (vlevo), Andrej Babiš. Archivní foto. | Foto: Martin Svozílek

Babiše chtějí vyšetřovatelé podle zjištění serveru iROZHLAS.cz stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie.

Stojíme za Babišem, načasování kauzy Čapí hnízdo je podezřelé, zní z vedení hnutí ANO

Číst článek

Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu ve formě účastenství. Oba vinu odmítají. O jejích případném vydání bude rozhoddovat sněmovna na schůzi, která začne 5. září.

Šéf hnutí ANO padesátimilionový podvod údajně řídil, organizoval a koordinoval a Faltýnek mu v tom měl pomáhat. Oba aktéry ale poslanecký výbor vyslechne až na příštím jednání.

„Teprve až na té příští schůzce, kde si vyslechneme také stanoviska k této věci pana Babiše nebo pana Faltýnka, tak může výbor zaujmout nějaké stanovisko, tedy doporučení pro Poslaneckou sněmovnu,“ vysvětlila Radiožurnálu předsedkyně výboru Miroslava Němcová z ODS.

Poslanci si navíc chtějí poslechnout i vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo Pavla Nevtípila a dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha.

Žádost o trestní spis

Sněmovní výbor si rovněž vyžádal možnost nahlédnout do trestního spisu ke kauze Čapí hnízdo. Městské státní zastupitelství v Praze ale bude o žádosti poslanců rozhodovat nejdříve 28. srpna.

"Státní zástupce je na dovolené a ještě bude příští týden. Když je pryč, nemůže to rozhodovat," řekla serveru iROZHLAS.cz mluvčí městského zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Samotnou žádost výboru odmítla řešit. "Nám ještě nic nepřišlo, tak se nebudeme vyjadřovat," dodala Zenklová.

Ne všichni poslanci z mandátového a imunitního výboru však žádost o spis ocenili. Poslanec ČSSD Stanislav Huml například po jednání prohlásil, že to vnímá trochu jako obstrukci.

Snahu o odklad vydání svých spolustraníků k trestnímu stíhání však odmítl František Petrtýl z hnutí ANO. „Neděláme nic proto tomu, abychom to zdržovali. Je to celkem logické (žádost o trestní spis – pozn. red.), abychom se podívali na tu podstatu,“ řekl.

Babiš chce policejní žádost

Andrej Babiš už dříve veškerá obvinění odmítl. „Žádné osoby jsem ve vztahu k jakékoli trestné činnosti v souvislosti s Čapím hnízdem nikdy nenaváděl ani neorganizoval,“ řekl Radiožurnálu.

Babiš současně požádal mandátový a imunitní výbor sněmovny, aby mu poskytl žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání. Teprve pak bude před výborem vypovídat. To bude ale muset také nejdříve schválit dozorující žalobce.

Policie: Babišovi blízcí si akcie Čapího hnízda přeprodávali, aby zametli stopy k Agrofertu

Číst článek

V pátek mandatový a imunitní výbor sněmovny určil i zpravodaje pro jeho další jednání. Těmi se stali poslanci Stanislav Huml z ČSSD a Jiří Dolejš z KSČM. 

Na další schůzi by pak měli poslanci oba aktéry vyslechnout a dát doporučení Poslanecké sněmovně. Ta o případném vydání Babiše a Faltýnka rozhodne nejdříve na schůzi 5. září.

jkl, vok, ogo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme