Poslanci rozhodli o růstu nájemného

Nájemné v bytech s regulovanými činžemi se má od ledna 2007 do roku 2010 zvyšovat v průměru o 14,2 procenta ročně. Rozhodla o tom Sněmovna. Příslušnou předlohu schválila i s doporučením Senátu, který odmítl, aby se od roku 2011 regulovalo nájemné i v bytech, kde už činže regulovány nejsou. Regulované nájemné se vztahuje na 750.000 bytů, tedy asi pětinu bytového fondu. Přijetí zákona znovu ve Sněmovně prosadili poslanci vládní koalice. Zákon ještě musí podepsat prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obytný dům | Foto: Jan Rosenauer

Zásadně proti byli opět opoziční občanští demokraté. Podle Zdeňky Horníkové zákon stále neřeší nastartování trhu s byty i pro možnosti sociálně slabších skupin: "Co tento zákon splnil jednoznačně, je zdražení nájemného a v podstatě bych řekla, že v sobě obsahuje prvky, které Ústavní soud již několikrát kritizoval, kde je nerovnoprávné postavení vlastníků a nájemníků. Zákon může být znovu zákonem protiústavním."

To ale odmítá ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Podle něho je průlomovým krokem v oblasti bytové politiky. "Po letech planých diskusí se konečně Sněmovna rozhodla schválit deregulaci nájemného a já jsem přesvědčený, že další vývoj jednoznačně prokáže náš názor, že ten zákon nejenom že není protiústavní, ale i umožní, aby v Česká republice byly nastoleny normální poměry i v oblasti deregulace nájemného," domnívá se Martínek.

Pro předlohu v senátní verzi hlasovalo 91 ze 175 přítomných poslanců, proti jich bylo 79. Přijetí zákona stejně jako při předchozím schvalování ve sněmovně prosadili poslanci vládní koalice. Proti hlasovala jen poslankyně US-DEU Taťána Fischerová. Ta původně hrozila tím, že raději složí mandát, než aby hlasovala pro předlohu.

Zvýší se i porodné

Poslanci souhlasili také s tím, aby se porodné zvýšilo z 8 600 na 17 500 korun a rodiče většiny prvňáků budou asi dostávat tisícikorunu na nákup školních pomůcek. Zákonodárci schválili i zákon o sociálních službách. Podle něj by handicapovaní lidé měli dostat větší šanci ovlivnit, jestli se o ně bude starat rodina, asistent, nebo půjdou do ústavu. Obě normy ještě posoudí prezident.

Členové dolní komory schválili i řadu dalších zákonů, například o přísnějším postihu domácího násilí a o zavedení pasů s digitální fotografií a digitálním otiskem prstu. Také zákon o nemocenské. Počítá s tím, že nemocenskou by v prvních dvou týdnech nemoci měli lidem začít místo státu vyplácet zaměstnavatelé. Další výrazné novinky by měl přinést nový zákon o hmotné nouzi. Do budoucna mají být místo současných 27 dávek pouze tři - příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme