Poslanci rozhodnou o druhé části zdravotnické reformy

Poslanci by dnes měli v závěrečném čtení schvalovat druhou část zdravotnické reformy. Ta mimo jiné prodlužuje dojezdovou dobu sanit na dvacet minut nebo dovoluje záchranářům vstupovat do cizích objektů a žádat pomoc od jiných lidí. Reforma také upravuje umělé oplodnění a stanovuje podmínky pro nakládaní se zdravotnickou dokumentací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zdravotnictví | Foto: Marián Vojtek

Druhá část zdravotnické reformy ale zahrnuje i ustanovení, které umožní dál tajit platy a odměny státních úředníků. K normě ho přiložilo ministerstvo vnitra a poslanci by ho dnes měli zamítnout. Radiožurnálu to potvrdil autor reformy ministr zdravotnictví Leoš Heger.

„Došlo k takovému pochybení, jenom přehlédnutí na ministerstvu zdravotnictví, kdy při vypořádávání připomínek tento návrh přišel jako velmi důrazná připomínka z ministerstva vnitra. Když jsme to zjistili, tak jsme okamžitě připravili pozměňovací návrh, který byl také přečten, a bude to vypuštěno,“ řekl Leoš Heger.

Návrh odsouhlasil branně-bezpečnostní výbor.

„Ten důvod je jasný. Všichni si uvědomili, že je to špatně, že veřejnost žádá znalosti a poznatky o tom, jak jsou státní úředníci odměňováni, a že se to tam dostalo – nechci říct omylem – ale nějakým pokoutním způsobem a většina poslanců si toho zkrátka nevšimla,“ řekl předseda branně-bezpečnostního výboru František Bublan.

Opozice předlohy kritizuje a pokusí se pět ze šesti novel zamítnout. Komunistické poslankyni Soně Markové také vadí způsob projednávaní reformy.

„Nemám nebylo dovoleno, abychom mohli dostatečně prostudovat ty zákony, pozměňovací návrhy, abychom odhalili případně problémy, které tam jsou. A že tam jsou, o tom svědčí to obrovské množství pozměňovacích návrhů, které jsme dostali před jednáním výboru a které ještě pořád chodí na naše stoly a nám chybí možnost to prostudovat. Takže tam mohou být věci, které mohou velmi významně lidi ovlivnit, a přitom my nemáme vůbec možnost tomu zabránit,“ řekla Soňa Marková.

Věra Pfeifferová, Martina Spěváčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme