Poslanci rozhodnou o omezení imunity

Návrh na omezení trestně právní imunity zákonodárců a ústavních soudců dnes zřejmě v Poslanecké sněmovně uspěje. Pod předlohou, která omezuje imunitu jen na dobu mandátu, jsou podepsaní zástupci všech sněmovních politických stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil a poslanec ČSSD Jeroným Tejc | Zdroj: ČTK

Čeká se proto, že při závěrečném hlasování pro něj zvedne ruku potřebná ústavní většina poslanců. To předpokládá i šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

„Nejde o tom, zda bude mít 121 nebo 180. Důležité je, aby těch přinejmenším 120 hlasů pro něj zvedlo ruku a myslím, že to se naplní a tento předpoklad je podle mého názoru velmi reálný. A je to dáno tím, že, na rozdíl od těch předchozích návrhů, byl předjednán a bylo dosaženo kompromisu a myslím, že tohle je způsob práce, který bychom tady do budoucna měli aplikovat při změnách Ústavy, a ne vždy se to daří,“ řekl Jeroným Tejc.

„Já jsem přesvědčen, že po dlouhých letech, kdy z různých důvodů – často objektivních, často to byly pouhé záminky – tyto návrh neprošly, tak nyní je významná šance, že by takovýto návrh mohl projít a že by se na něm v zásadě shodli zákonodárci napříč politickým spektrem,“ uvedl místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

To potvrdila také místopředsedkyně Věcí veřejných a poslanecké sněmovny Kateřina Klasnová.

Předseda poslanců TOP09 a Starostové Petr Gazdík by byl i pro zrušení imunity přestupkové.

„Já jsem velmi rád, že se celá Poslanecká sněmovna teď dohodla a zástupci všech politických stran napříč politickým spektrem tento návrh podali. Ruší se ta nemravná doživotní imunita. Z našeho pohledu by bylo vhodné zrušit ještě i přestupkovou imunitu, nicméně zejména levicové strany s tím nesouhlasí. Proto jsem rád i za tuto dohodu,“ řekl Petr Gazdík.

Věra Pfeifferová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme